slechts eenmaal per dag, misschien eens in de 2 of 3 dagen tot: stand te brengen. Beperkte bewegingsvrijheid zal echter toch eenigermate blijven bestaan. De vraag is dus, in hoeverre de meer dere samenwerking, die door de verbinding verkregen wordt, tegen- dat nadeel opweegt. Een moeilijkheid is echter het tot stand brengen van de ver binding. Een berichtkoker, uit het vliegtuig omlaag geworpen, geeft zonder eenige moeite de verbinding van vliegtuig naar den grond. De omgekeerde verbinding komt niet zoo gemakkelijk tot stand, niettegenstaande het vliegtuig op 25 M. hoogte kan vliegen. Om een bericht van den grond te doen oppikken, heeft men een open terrein noodig van een paar honderd meter lengte en een 50 M. breedte, dat aan de korte zijde dan nog geen eens door al te hooge boomen mag worden begrensd. Men kan zich indenken, dat een dergelijk terrein niet altijd aanwezig zal zijn op het door den colonnecommandant te voren bepaalde verbindingspunt. Ligt het verbindingspunt aan een kali of aan een weg in boschterrein, dan zal het vliegtuig nog wel verband kunnen opnemen; maar een berichtkokersstellage voor het verkrijgen van verbinding van den grond naar het vliegtuig zal bezwaren kunnen opleveren. Moet de verbinding ook op dergelijke tegenslagen berekend zijn, dan zal men zijn toevlucht moeten nemen tot seinlappen, die door de infan terie bediend worden. Het lijkt ons zeer wel mogelijk, om een ver bindingsmiddel te bedenken, i) dat voor een colonne geen noemens waardige vermeerdering van uitrusting meebrengt en waarmee toch, met of zonder gebruikmaking van code, binnen een half uur een waardevol bericht kan worden verzonden, als er maar een klein stukje open terrein is. Op dezelfde wijze kan door middel van het vliegtuig een ver binding gemaakt worden tusschen een colonne in het binnenland en een garnizoensplaats. Wil men het vliegtuig als verbindingsorgaan kunnen gebruiken,, dan is de consequentie, dat een verbindings- en code-reglement wordt samengesteld (bijvoorbeeld als aanhangsel van het V. P. T. L.) en dat in iedere infanteriebrigade een paar man de verbindingsmiddelen kunnen bedienen. Ten slotte kan het als verbindingsorgaan optredende vliegtuig nog dienstbaar gemaakt worden aan de verpleging. Door een nor maal bedrijfsvalscherm kan een doelmatig verpakte vracht van 100 K.G. zonder brekage aan den grond worden gebracht. Sommige artikelen van gering gewicht kunnen desnoods bij zorgvuldige ver pakking in een petroleumblik zonder valscherm naar beneden ge worpen worden. 486 Bijv. door van een bericht letter voor letter op den grond met een paar witte lappen te doen uitleggen.

Indisch Militair Tijdschrift | 1929 | | pagina 108