Hebben we hiermede besproken, wat we van het vliegtuig als vervoermiddel verwachten kunnen, thans zullen we eens' nagaan of er voor een andere rol bij het onderdrukken van verzet tegen het Nederlandsche gezag voor het luchtwapen plaats is, een rol, die het vliegtuig in staat stelt, om zijn wapens te gebruiken. Dat een zelfstandig optredende luchtmacht in Fransche en Engelsche koloniën bij bedwingen van opstanden wel eens meer bereikte dan men van infanterie verwachten mocht, althans het zelfde met veel geringere krachtsinspanning en opoffering bereikte, is uit bijzondere geografische omstandigheden te verklaren, zooals het woestijnachtige terrein, de geringe bevolkingsdichtheid en het stamverband in die streken. Voor onze omstandigheden zeggen die resultaten zeer weinig. In onze omstandigheden zal het vliegtuig als regel weinig contact hebben met hetgeen er op den grond ge beurt; het zal goedgezinde elementen op den grond niet gemakkelijk van kwaadgezinde kunnen onderscheiden. Van wat er in het bedekte terrein gebeurt, zal het vliegtuig niets bemerken. Laten we, uitgaande van den toestand van orde en rust, dien we thans kennen, de verschillende fazen van een uitgebroken verzet als volgt indeelen: le. het verzet breekt uit. Plaatselijke politie is niet bij machte om op te treden. Infanterie rukt op naar het verzetsgebied; en begint haar actie, gevolgd door 2e. de infanterie is in het verzetsgebied aangekomen. Het meeren- deel van de bevolking gehoorzaamt het gezag. Eenige verzets- slieden wijken uit en houden zich schuil, of door 3e. de beschikbare infanterie is voorloopig niet bij machte het verzet te onderdrukken en het verzet breidt zich uit. Om in algemeenen zin richtlijnen voor gewapend optreden van vliegtuigen aan te geven, kunnen we zeggen, dat iedere actie van vliegtuigen beperkt zal blijven tot de grootere wegen (ook rivieren) en tot de kampongs. In het bedekte terrein (oerwoud) zal het vlieg tuig niets zien, in het open terrein (sawah) zal niet veel bijzonders te zien zijn. We kunnen dan al dadelijk vaststellen, dat voor het gedeelte van den strijd ad 2e, het opsporen van uitgeweken verzets lieden, waarbij de actie zich in het bedekte terrein afspeelt, het vliegtuig zich niet leent, en daarbij dan ook al direct kan worden, uitgeschakeld, i) Er blijven dus over ad le en ad 3e. De ervaring leert, dat het uitbreken van verzet uitgaat van eenige geestdrijvers, die met hun aanhang een zeer klein gedeelte van de 487 Hoogstens zou het niet onmogelijk zijn, dat het vliegtuig kan dienen, om ladangs, waar de uitgewekenen zich hebben gevestigd, op te sporen; doch dat blijft dan nog zeer problematiek.

Indisch Militair Tijdschrift | 1929 | | pagina 109