vliegtuig moest bevinden, behoorend aan een burger-vliegenier, die zijn tournée had afgebroken, een commissie benoemd, be staande uit den kapitein Vogelesang en Lt. ter Poorten om genoemd toestel te bezichtigen en eventueel over aankoop te onderhandelen. In een oude goedang van een suikerfabriek werd der commissie een aantal kisten aangewezen, in welke sinds eenige jaren wat houtwerk, oud roest en linnen lagen opgepropt, welke combina tie door den eigenaar onder den naam van Antoinette-ééndekker voor f 40.000 aan het Gouvernement te koop werd aangeboden. Uiteraard ging de commissie niet op dit vaderlandslievend aan bod in en keerde den volgenden morgen naar Batavia terug. Zoo mislukte ook de tweede goedbedoelde poging tot aan schaffing van vliegtuigmateriaal. Intusschen voelde men meer en meer het gemis aan luchtver- kenningsorganen en tenslotte wist het Legerbestuur de Regeering te overtuigen van de noodzakelijkheid om coüte que coüte vlieg tuigen aan te schaffen. Te dien einde werd een commissie benoemd, bestaande uit den Kapitein van den Generalen Staf Visscher en Luit. ter Poorten, welke commissie de opdracht ontving zich naar Amerika te begeven om aldaar een tweetal hydroplanes aan te schaffen. Dat speciaal hydroplanes waren genoemd, lag aan het feit, dat men huiverig was groote bedragen aan vliegterreinen te be steden alvorens practisch was aangetoond, dat de gewone houtcon structie hier bruikbaar en de atmosfeer geschikt was voor de vliegerij. Ondershands werd der commissie verzocht zoo mogelijk toestellen aan te koopen, die op eenvoudige wijze tot landvlieg- tuig zouden zijn om te bouwen, daar de toekomst voor het leger uiteraard daarin lag. Den 30en Januari 1915 vertrok de commissie naar San Francisco en bepaalde na gedurende een 3-tal maanden door de Vereenigde Staten te zijn rondgetrokken, waarbij practisch alle fabrieken en vliegvelden werden bezocht (de Amerikaansche vliegindustrie stond toen nog in hare kinderschoenen) hare keuze op een 2-tal Glenn Martin-hydroplanes, voorzien van 140 P. K Hall- Scott-motoren. Dat deze machines, hoewel toen nog vrijwel onbekend, tot de besten behoorden, welke toen op de Amerikaansche markt verschenen, blijkt uit het feit, dat Lt. ter Poorten resp. den 25en en 31en Aug. 1915 twee Amerikaansche records voor deze klasse machines verbeterde, nl. die voor de langste overlandvlucht en die voor hoogte welke feiten door den Nederlandschen gezant te Washington telegrafisch ter kennis van het Legerbestuur wer den gebracht. In October 1915 in Indië teruggekeerd, werd direct een aan vang gemaakt met de inrichting van een vliegkamp bij Tg. Priok op de plaats van het tegenwoordige Marine-vliegkamp. 394

Indisch Militair Tijdschrift | 1929 | | pagina 10