bevolking vormen. De meerderheid van de bevolking is in den aan vang van het verzet, zoo niet uitgesproken goedgezind, dan toch in ieder geval neutraal; zij neemt aan de misdaden, waardoor het verzet zich openbaart, geen deel. Indien echter na het uitbreken van het verzet, de verzetspartij door ontbreken van geweldmidde- len van het gezag eigendunkelijk kan handelen, dan vervaagt gelei delijk het ontzag, dat de neutrale meerderheid voor het gezag heeft, om plaats te maken voor ontzag voor de verzetspartij en vertrou wen in haar succes. Dus is de snelheid van optreden van geweldmiddelen een zeer voorname factor om uitbreiding van het verzet te voorkomen. Het geweldmiddel, dat het verzet zal moeten breken, is de infan terie, en de infanterie heeft tijd noodig, om het verzetsgebied te bereiken en kan ook niet overal tegelijk zijn, wanneer het verzets gebied grootere uitgestrektheid heeft. De wenschelijkheid van een onmiddellijk optreden van geweldmid delen in het verzetsgebied erkennende, moeten we wel in dit opzicht aan het vliegtuig denken. De marschsnelheid van het vliegtuig is zoo groot (150 K.M. per uur), dat het bij een geëigende grondorganisatie zeer snel boven een verzetsgebied kan verschijnen, en is het daar eenmaal, dan is het ook overal tegelijk. Kampongs, die 25 K.M. van elkaar liggen, en die infanterie na eenige uren kan bereiken, bereikt het vliegtuig 10 minuten na elkaar. Tusschen twee kampongs, op 25 K.M. van elkaar, kan een vliegtuig een paar uur op en neer vliegen en is dan in dien tijd 10 maal boven beide kampongs geweest. Voldoet het vliegtuig dus ten volle aan den eisch van snelheid dien een actie na het uitbreken van verzet stelt, thans moeten we de vraag stellen, of het vliegtuig ook een geweldmiddel is, althans als geweldmiddel ook onder de hier bedoelde omstandigheden is te gebruiken. Er is niet alleen „snelheid" gevraagd, maar ook „op treden". Hoe stellen we ons nu voor, dat het vliegtuig optreedt? Wanneer het vliegtuig alleen maar ageert door boven de verzets- streek op en neer te vliegen, zonder meer, zal het hoogstwaarschijn lijk niet den minsten invloed op den gang van zaken kunnen uit oefenen. De kans bestaat, dat de bevolking, goed- en kwaadgezind, het vliegtuig niet als een geweldmiddel van het gezag onderkent, misschien ook geen verband zoekt tusschen de verzetsactie en het verschijnen van het vliegtuig, en dus het vliegtuig ook volkomen negeert. Heeft het vliegtuig zich eenmaal een reputatie gevestigd, dan zal er van negeeren wel geen sprake zijn. Dan bestaat onge veer dezelfde toestand als voor de infanterie, die op grond van haar reputatie soms in staat is, om uitsluitend door haar verschijnen 488 Bijvoorbeeld landingsterreinen nabij de hoofdplaatsen en groote garni zoenen men denke ook aan uitbreiding in de toekomst van de civiele luchtvaart met haar grondorganisatie.

Indisch Militair Tijdschrift | 1929 | | pagina 110