op het terrein van actie, het verzet te breken. Dat zal voor het vliegtuig voorloopig niet opgaan. Het zal dus noodig zijn, dat de bevolking bij het verschijnen van het vliegtuig na een begin van opstand ingelicht wordt omtrent de beteekenis van het vliegtuig. De bevolking moet weten, dat het vliegtuig een gezagsorgaan is, welks aanwezigheid in nauw verband staat met het zoo juist uitgebroken verzet, en dat ook tot geweld dadig optreden is staat is. Het vliegtuig, dat het eerste legerorgaan kan zijn, dat op het verzetsgebied of gedeelte daarvan kan aan komen, is dan ook het aangewezen middel, om zijn beteekenis ken baar te maken. Het middel daartoe kan gevonden worden in strooi biljetten, die boven de kampongs van het verzetsgebied worden uit geworpen. De inhoud van het strooibiljet, geschreven in de landstaal, zal bijv. kunnen bevatten, dat, naar aanleiding van de plaats gehad hebbende onlusten, troepen naar het verzetsgebied op weg zijn en daar binnen korten tijd zullen aankomen, dat de verzetslieden, zoowel leiders als volgelingen, gestraft zullen worden, en dat de bevolking, die het oor leent aan misdadigers, gevaar loopt ook als zoodanig behandeld te worden. De inhoud van het strooibiljet zal voor de bevolking van de meeste kampongs het eerste geluid vormen, dat het gezag na het uitbreken der onlusten doet hooren. We twijfelen niet, of dit geluid op zich zelf zal voor verzetsleiders en volgelingen weinig gewicht in de schaal leggen. Voor dat gedeelte van de bevolking echter, dat weifelt en ieder oogenblik naar den kant van het verzet dreigt over te slaan, zal het een niet onbelangrijke factor vormen, een tegenwicht tegen bedreigingen en beloften van de verzets partij. Er wordt reeds zeer veel gewonnen, wanneer het tempo, waarmee de bevolking zich bij het verzet aansluit, daardoor wordt vertraagd. Tegelijk kunnen in het strooibiljet vermeld worden de maatre gelen, die voorloopig, in afwachting van de komst van de troepen, genomen zullen worden tot herstel van de orde, voor zoover deze maatregelen van uit het vliegtuig gecontroleerd kunnen worden. Zooals reeds werd betoogd, zullen deze maatregelen zich noodzake lijkerwijs dienen te beperken tot hetgeen er overdag op de wegen en in de kampongs buiten de woningen gebeurt. Daarbuiten kan het vliegtuig niets uitrichten. Tot de orde op de wegen en in de kampongs kan worden bij gedragen, wanneer de bevolking wordt aangeraden om in de huizen te blijven, terwijl verboden wordt, dat men zich ten getale van vijf (bijv) of meer vereenigd op de wegen vertoont, op straffe van uit het vliegtuig beschoten te worden. Het bedekte terrein rondom de woonplaatsen en langs de wegen kan verboden verklaard worden, terwijl de bevolking gewaarschuwd wordt, dat ter handhaving van dit verbod, het terrein rondom de 489

Indisch Militair Tijdschrift | 1929 | | pagina 111