kampongs en langs de wegen van tijd tot tijd beschoten of gebom bardeerd zal worden. Daardoor heeft het vliegtuig de gelegenheid om niet alleen "He stem van het gezag, maar ook de stem van de machtmiddelen, waarover het gezag beschikt, op onschuldige, maar toch doeltreffende wijze te doen hooren. Zoolang het vliegtuig dan boven het terrein is, zal de verzetspartij gehandicapt zijn in haar optreden. Om op deze wijze het verzetsgebied overdag te beheerschen, zullen wel meerdere vliegtuigen noodig zijn, die elkaar geregeld moeten aflossen, 's Nachts zal het vliegtuig, zoo het al vliegtechnisch mogelijk mocht zijn, het 's nachts boven ieder willekeurig gebied te brengen, geen invloed kunnen uitoefenen. Wordt de bevolking niet door strooibiljetten of anderszins om trent de beteekenis van het vliegtuig ingelicht, dan kan het vliegtuig niets uitrichten. Hoogstens zou het kunnen ingrijpen, wanneer het toevallig getuige mocht zijn van misdadige handelingen, die zich in de kampongs of op de wegen afspelen, maar dan worden er evengoed misdadigers als slachtoffers getroffen. Het zal ook de vraag zijn, of het vliegtuig gewelddadig zal mogen optreden, wan neer benden gezien worden die zich ergens opgesteld hebben, want de bemanning kan niet constateeren, of hier sprake is van een bende kwaadwilligen of wel vluchtelingen. Mochten dus tegen de „strooibiljetten-taktiek" groote bezwaren zijn, dan is er voor het vliegtuig geen plaats. Bezwaren kunnen wellicht zijn, dat vrijwel de geheele bevolking analphabeet is. We meenen echter wel, dat in den loop der jaren, het percentage anal- phabeten belangrijk zal dalen, en dat reeds thans de bevolking van meerdere gewesten genoeg personen, die lezen en schrijven kunnen, telt, om aansprakelijkheid voor allen voor de nakoming van den inhoud van het strooibiljet, gerechtvaardigd te achten. Aanvaardt men het strooibiljet, dan zal dus de autoriteit, die de vliegtuigen aanvraagt, voor het tijdige drukken dienen te zorgen. Verschijnt de infanterie in het verzetsgebied en zijn de patrouil les in alle uithoeken gearriveerd, zonder dat het verzet zich uit breidt, dan heeft het vliegtuig zijn taak volbracht. Thans rest ons nog de bespreking van het geval ad 3e, dat het verzet zich zoodanig heeft uitgebreid (door welke oorzaken dan ook), dat vrijwel de geheele bevolking er aan deelneemt, terwijl de infanterie door geringe getalsterkte, slechts plaatselijk den toestand kan beheerschen. r) Dan is er dus sprake van een I. V. krijg. 490 De waarschijnlijkheid van dit geval is in verband met den bestaanden toestand misschien niet groot. Doch we behoeven slechts te denken aan eerr opstand in meerdere gewesten tegelijkertijd, of tijdens mobilisatie, wanneer de infanterie op Java gebonden zal zijn, om de mogelijkheid te moeten er kennen.

Indisch Militair Tijdschrift | 1929 | | pagina 112