In onze krijgsgeschiedenis bestaat een belangrijk gedeelte van- den I. V. krijg uit gevechten tegen door de I. V. opgeworpen ver sterkingen. Wanneer versterkingen uit de lucht herkend kunnen worden, en er een verbinding tusschen vliegtuig en infanterie bestaat, dan kan het vliegtuig zeer zeker nuttige diensten bewijzen. Het vervult dan eigenlijk dezelfde diensten als artillerie en mitrailleurs, zonder de bezwaren van de moeilijke vervoerbaarheid van deze wapens te kennen, .terwijl de uitwerking van bommen en mitrailleurvuur op de kleine hoogten, waarop het vliegtuig tegen een I. V. zal kunnen optreden, zeer zeker niet gering zal zijn. We kunnen verwachten, dat een versterking door minder infanterie en met geringe ver liezen genomen kan worden, wanneer de infanterie met een vliegtuig samenwerkt. Verzetslieden, die den kant van het open terrein wor den uitgedreven, kunnen ook van uit het vliegtuig worden neer gelegd. Een geheel ander beeld van den I. V. oorlog geeft de actie in Djambi 1916. Daar werden geen versterkingen gebouwd, maar ook daar had het vliegtuig objecten gehad, wanneer het zich althans het recht had toegekend, om benden onder vuur te nemen, op dezelfde gronden als hierboven reeds werd aangegeven. Nadat op 26 Augustus 1916 te M. Tambesi het verzet was uitgebroken, werd op 31 Augustus M. Tebo aangevallen, op 1 September Saro- langoen, op 11 September Bangko, op 12 October Soeroelangoen Rawas, waarbij de tegenstanders met benden van 1000 a 2000 man optraden (zie I. M. T. 1916 en 1917). Met dergelijke sterkte verhoudingen van de verzetspartij, had het vliegtuig ongetwijfeld meermalen gelegenheid gehad om zijn wapens te gebruiken en- de ingesloten posten te hulp te komen. In dezelfde artikelenreeks over de actie in Djambi 1916 (I. M. TA 1916 en 1917) lezen we ook, dat door spionnenberichten bekend was, dat bijvoorbeeld in Tambesi en omstreken de geheele weerbare- bevolking in verzet was (2000 man); dat het verzet was gecon centreerd in eenige bij name genoemde kampongs nabij M. Tebo; dat te Mersam rebellen in groote getale waren vereenigd en daar feest vierden; dat nabij Boengo in bepaalde kampongs rebellen zich hadden verzameld. Wanneer dergelijke berichten betrouwbaar zijn, dan kan ook van vliegtuigen gebruik gemaakt worden, om de in de berichten ver melde objecten aan te vallen en te vernietigen. De verliezen, die de rebellen leiden, zullen misschien betrekkelijk gering zijn; immers bij nadering van een vliegtuig vlucht een ieder de kampong uit. Maar het zal ook mogelijk zijn, om schade toe te brengen aan de bezittingen van de opstandige kampongs. Nu zal in sommige streken de bevolking betrekkelijk arm kunnen zijn en haar bezit tingen zullen, voor zoover die uit de lucht zijn aan te tasten, weinig waarde kunnen hebben; in andere streken echter is de bevolking 491

Indisch Militair Tijdschrift | 1929 | | pagina 113