zeer welvarend en is zij in het bezit van voor vernietiging vatbare goederen van grootere waarde, zooals goed gebouwde huizen, prauwen, motorbooten, auto's, die een aanzienlijke waarde vertegen woordigen en waarvan het verlies zeer zeker betreurd zou worden. Onder die omstandigheden kan, zoo er geen infanterie bij de hand is, het vliegtuig het middel zijn, om de bevolking door vernietiging van dergelijke goederen te doen gevoelen, dat er met het Gouver nement niet te spotten valt, wanneer ondanks de onder leiding van het regelmatige bestuur verkregen welvaart toch tegen datzelfde bestuur wordt opgestaan. Evenals alle strijd is ook de I. V. krijg een strijd van moreel. Het moreel van de opstandelingen zal er zeker niet beter op worden, wanneer in de voornaamste verzetscentra de veiligheid van lijf en goed der opstandelingen overdag voortdurend uit de lucht wordt bedreigd en de verzetsleiders genoodzaakt zijn hun propaganda voor hun misdadige plannen in het donker of in het bedekte terrein te voeren. De taak van de infanterie zal dan gemakkelijker zijn. Wanneer we thans dit artikel besluiten, willen we er nog wel op wijzen, dat uit het bovenstaande niet begrepen mag worden, dat het vliegtuig ook maar in het minst in staat zou zijn, om de infanterie te vervangen. Daar is geen sprake van. Voor den I. V. krijg is een gevechtskracht noodig, die het vliegtuig voor dat doel, een enkel karakteristiek geval daargelaten, in zeer onvoldoende mate bezit, terwijl de infanterie bewezen heeft, die gevechtskracht onder alle omstandigheden ruimschoots te bezitten. Wanneer het vliegtuig beschikt over geëigende landingsterreinen en niet door ongunstige weersomstandigheden wordt gehandicapt, is het echter in één opzicht de infanterie de baas, n. 1. in snelheid. Heeft de infanterie een week tijd noodig om in het verzetsgebied te verschijnen, het vliegtuig zal reeds binnen twee dagen er boven kunnen zijn. In hoeverre de winst aan snelheid het tekort aan doelmatigheid, zooals dat in de gebezigde voorzetsels in en boven ligt opgesloten, zal goed maken, zal alleen de ervaring kunnen leeren. 492

Indisch Militair Tijdschrift | 1929 | | pagina 114