493 15. TIJDSCHRIFTEN-OVERZICHT. Revue Militaire Frangaise Februari 1929. We vinden hier het 4e gedeelte van de studie van generaal Uzac: „Del'ancien au nouveau reglement du ser vice de santé" (de 3 eerste gedeelten zijn opgenomen in de September-, Octo ber- en November-afleveringen van 1928). Thans worden verschillende ziekten behandeld als typhus, griep en vlektyphus. Uit de bijgevoegde grafieken blijkt duidelijk de buitengewoon gunstige invloed van de vaccinatie tegen typhus, waarvoor practisch deze ziekte vrijwel is uitgeschakeld kunnen worden. Tegen griep heeft men niet veel kunnen doen, terwijl zooals bekend vlektyphus werd bestreden door op te treden tegen de luizen. In deze afleveringen treffen we voorts een interessante studie aan van den bekenden Generaal Camon, getiteld Une heure tragique de Napoléon. Het betreft hier de actie tegen Italië in 1796, terwijl behandeld worden voornamelijk de moeilijkheden die Napoleon ondervond van de zijde van de Fransche Regee ring, welke zich in hooge mate bemoeide met de actie van de legers in Italië. De studie leent zich niet om in het kort te worden besproken, doch wij, kunnen de verleiding niet weerstaan een enkele aanhaling te doen uit de brieven, die Napoleon schreef aan het Directoire en aan Carnot, toen, nadat Napoleon er in geslaagd was zich meester te maken van Lombardije en de Sardiniërs geheel had geïsoleerd, alles in 6 dagen (Mei 1796), instede van een dankbetuiging of gelukwenschen te ontvangen, Napoleon bevel kreeg de helft van zijn leger over te geven aan generaal Kellerman om de verdediging van Lombardije te organiseeren, en zelf met de andere helft den koning van Napels en den Paus tot reden te brengen. In de daarop gevolgde juist genoemde brieven van Napoleon vinden we nu o.a.: „Een ieder heeft zijn wijze van oorlog voeren. Generaal Kellerman heeft „meer ervaring en zal het dus wel beter doen dan ik; maar met ons beiden „zullen we het erg slecht doen" (aan het Directoire). „Ik kan niet gaarne dienen met een man, die gelooft dat hij de eerste „generaal van Europa is; en bovendien geloof ik dat één slechte generaal „beter is dan twee goede. Het is met den oorlog evenals met het regeeren, „het is een kwestie van tact" (aan Carnot). Nadat deze brieven waren verzonden vertrok Napoleon naar Milaan en deed daar een triomfantelijken intocht. Nadat hij van het Directoire het verdrag met den Koning van Sardinië had ontvangen, rukte hij zonder het antwoord op zijne beide brieven af te wachten met zijn leger op naar de Etsch. Sedert dient bemoeide de Fransche Regeering zich nog in zooverre met het leger in Italië, dat het alle voorstellen van Napoleon goedkeurde. The Field Artillery Journal Januari-Februari 1929. Onder Permanent mechanized force recommended for United States Army" vinden we aangetee- kend dat door de War Department mechanized Development Board een voor stel is ingediend om een mechanized Force te organiseeren als integreerend deel van het leger. In het desbetreffend rapport is vermeld „Wij moeten er ons rekenschap van geven dat wij leven in een tijd van mechaniseering en dat ook het leger in dit opzicht met zijn tijd moet mede gaan. Overal wordt de mensch op groote schaal vervangen door machines het leger dient op de meest praktische wijze ook dien weg te volgen het moet machines bezigen die den mensch in staat stellen successen te behalen en te verzekeren zonder geweldige verliezen door het moderne vuur. Ons land is het best in staat om hiermede zijn voordeel te doen".

Indisch Militair Tijdschrift | 1929 | | pagina 115