500 ongewapende natie is, welke ook overigens hare verdedigingsmiddelen, zoowel technische als andere, mochten zijn." Als tweede gedeelte van het artikel behandelt sch. de luchtafweer, verdeeld inde mobiele luchtafweer, toebedeeld aan de troepen van het veldleger, en de immobiele luchtafweer, toebedeeld aan belangrijke steden, industrieele centra, versterkte plaatsen, kustverdediging en aan vestingen. Mil. Wochenblatt No 29, Februari 1929„Luftkriegand Luftschatz1'Luit. gen. van Altrock. Het artikel bespreekt de volkomen onmacht van Duitschland om zich te be schermen tegen luchtaanvallen uit de omliggende staten. Aangezien het spe ciaal Duitsche verhoudingen en omstandigheden betreft, volstaan we met de vermelding. Artillerietechniek. Mil. Wochenblatt No. 25, Januari 1929. Die militarische Bedeutung des Riickstoszers"R. W. E. Lademan. Schr. geeft een historisch overzicht van de toepassing van het beginsel der raket en het militair gebruik dat daarvan sinds eeuwen is gemaakt. Wat de moderne toepassing betreft verwijst schr. naar de gas- en explosie-torpedo's en geeft een beschrijving van een draadloos bestuurbare luchttorpedo, gebouwd in „druppel"-vorm, waarvan de neus voor zien is van een schokbuis, wat overigens het inbouwen van een tijdbuis niet uitsluit. Dank zij de groote hoogte waarop de torpedo zich door het luchtruim beweegt, onhoorbaar en tevens onzichtbaar (nl. op een hoogte van 40 tot 100 K.M. en meer), is de uitwerking steeds verrassend. De snelheid waarmede een dergelijk projectiel zich voortbeweegt bedraagt 2 K.M./sec. op 30 K.M. hoogte. Een vergelijking treft schr. met de moderne art. en het bombarde mentsvliegtuig, welke vergelijking zeer ten voordeele van de luchttorpedo uitvalt. Ook wordt de moreele uitwerking op troepen en bevolking in be schouwing genomen. Een tevens vermelde toepassing van de bestuurbare luchttorpedo is de vervanging door haar van de gepantserde zware art. op de groote schepen. Door toepassing van deze „Überartillerie" van de naaste toekomst kunnen de schepen lichter, dus sneller zijn, terwijl zij slechts enkele meters boven het water behoeven uit te steken; de zware, gepantserde op stellingen vallen weg. Nog vele andere voordeden somt schr. op en hij beëindigt dit min of meer fantastisch artikel aldus„Het is materieel en moreel werkzamer en vóór alles goedkooper eenige duizenden gas-en explosie-groote- afstand-luchttorpedo's naar den vijand te zenden, dan heele jacht- en bombar- dements-eskaders, een dure oorlogsvloot en zwaar geschut met korten levens duur er op na te houden en al deze strijdmiddelen met vaak niet te vervangen bemanning aan de vijandelijke oorlogshandelingen bloot te stellen. De beslis sende slag van de toekomst zal niet slechts van schip tot schip, van loopgraaf tot loopgraaf, doch ook van haven tot haven en verder van land tot land woeden". Heerestechnick No. 2, Februari 1929. Die Deutschen Eisenbahnge- schiitze im Weltkriege ander Land-and Küstenfront"Methling. Hoofdstuk II geeft vele afbeeldingen met beschrijving, als illustratie van Hoofdstuk I van het artikel, zie I. M. T. blz. 379. We troffen o. a. afbeeldingen aan van het 35,5 c.M. L/52-geschut, proefgeschut bij het begin van den oorlog door Krupp geleverd. Het bereikte een dracht van 62200 M. Artilleristische Rundschau No. 6, Februari 1929. In „Aus fremden Artillerien" vinden we de indeeling vermeld van lichte Veldhouwitsers inde legers van Oostenrijk, Italië, Zwitserland, België, Engeland, Zweden en Rus land, met alle gegevens betreffende genoemde vuurmonden. In hetzelfde nummer beëindigt Majoor Justrow zijn artikel Oeschoszstreu- ung, Schieszverfahren und Wirkung" zie ook I.M.T. blz. 263. Eveneens in No. 6 van de „Art. Rundschau" vinden we in Zwei neu- zeitliche Vickers-Geschiitze" een zeer uitvoerige beschrijving van den 10,5 c. M. Spaanschen veldhouwitser en den 84 m.M. Engelschen veldvuurmond Mark IV, met Mark V spreid-affuit. We nemen er de volgende gegevens uit over

Indisch Militair Tijdschrift | 1929 | | pagina 122