Volledigheidshalve wordt hieraan nog toegevoegd dat ongeveer in dezen zelfden tijd te Soesterberg een kapitein en een sergeant majoor ten behoeve van den Indischen vliegdienst in opleiding werden genomen. Zooals uit het bovenstaande blijkt, werd slechts over weinig personeel beschikt, zoodat opleidingen voor de betrekkingen van vliegenier en monteur ten zeerste urgent waren. Tegelijk met de vliegeniers werden eenige vliegtuigen uit gezonden, welke in den grooten oorlog hunne bruikbaarheid hadden bewezen en wel het Avro-vliegtuig voor schoolwerk en het de Havilland-vliegtuig voor voortgezette opleiding en voorloopig ook voor outilleering van op te richten escadrilles. In Indië had zich langzamerhand bij het groote publiek de meening gevestigd, dat vliegen hier te lande niet wel mogelijk was. Vóór de invoering van de Avro's en de de Havillands was hier den laatsten tijd gebruik gemaakt van Glenn-Martin vlieg tuigen, waarmede, in aanmerking nemende het jaartal waarin deze waren gebouwd en de slechte verhouding tusschen motorkracht en gewicht van motor en vliegtuig samen, waarbij ook de luchtweer- stand een rol speelde, zeer behoorlijke praestaties zijn verricht. Voor een zwaar bergachtig land als Java, waren zij echter minder geschikt. De betere vliegeigenschappen van meer moderne vlieg tuigen werden hier natuurlijk meer en meer bekend, men las van het bereiken van groote hoogten in weinige minuten, trok ver gelijkingen en constateerde dat met de hier aanwezige vliegtuigen dergelijke praestaties niet werden verricht, ik stel mij vóór dat door deze combinatie van overpeinzingen het verhaaltje is geboren, dat in Indië niet kon worden gevlogen. Na deze afwijking echter weer terug naar Kalidjati, dat zooals we hebben vernomen nu was gepromoveerd tot adspirant vlieg- school. Er is in de laatste tien jaren zooveel geschreven en gesproken over Kalidjati, dat het wel niet noodig zal zijn nader aan te duiden, waar deze kota gelegen is. Het zij schrijver dezes, zelf een van de uit Nederland gedeta cheerde officieren hiervoren genoemd, vergund den lezer eenen indruk te geven van hetgeen hij in 1919 vond en van hetgeen het in den loop der jaren is geworden. Bij aankomst viel onmiddellijk een zeer groot veld op, wel geen ideaal vliegterrein, maar een terrein waarvan veel te maken was. Bij nadere beschouwing ontdekte men aan het begin van dit terrein twee eigenaardig gevormde vliegtuigloodsen, welke getailleerd waren op dusdanige wijze dat twee vliegtuigen van bescheiden afmetingen er naast elkaar in geplaatst konden worden. De beide vliegtuigloodsen waren eenigszins vervallen, wat zich reeds spoedig wreekte, doordat er een van de twee instortte, waardoor een nieuw schoolvliegtuig niet onbelangrijk werd be schadigd. 397

Indisch Militair Tijdschrift | 1929 | | pagina 13