Verder waren aanwezig twee pondokjes voor officierslogies, een uiterst bescheiden mess, gebouwd van vliegtuigkisten, een miniatuur keukentje, een mandikamer c.a. en een wachtgebouwtje. Dit complex bevond zich op korten afstand van de loodsen, terwijl op even korten afstand van deze, doch aan de tegenover gestelde zijde, zich twee onderofficierspondokjes bevonden. Alles was opgericht in volle bamboe, bilik en atap en op wonderbaarlijke wijze bewerkt door witte mieren. Niettegenstaande de niet bijzonder aanlokkelijke logiesomstan- digheden bleef de stemming behouden en werd met moed begonnen aan het verbeteren van de bestaande en het oprichten van nieuwe gebouwen. Bamboe was in de naastbijzijnde kampong aanwezig, alang2 op het veld en bilik werd door eenige ingehuurde koelies gemaakt. Zoo verrezen dan ook in korten tijd eenige officierspondokjes, hun aantal is mij echter ontschoten, een bureaugebouwtje en een nieuw wachtgebouw. Cement voor vloeren werd verstrekt, zoodat na korten tijd de bewoonbaarheid van het kampement met meer dan honderd pro cent was gestegen. Onderwijl was ook de noodige aandacht aan het terrein be steed, hinderlijke struiken, mierenhoopen en te hooge grasbe groeiing werden opgeruimd, zoodat ook dit gedeelte van de vliegschool bruikbaar werd. Eén der vliegeniers gaf voorloopig instructie aan de twee offi cieren welke tot dusverre slechts op de Glenn-Martin hadden gevlogen c. q. gelest. Dit lessen was noodig, omdat de besturing der Avro's en der de Havillands op andere principes berustte dan die der Glenn Martins. In de laatste maanden van 1919 hadden drie gebeurtenissen plaats, welke het anders zoo rustige Kalidjati geheel in actie brachten. Ten eerste werden de legermanoeuvres welke op de Pama- noekan- en Tjiasemlanden hadden plaats gehad, besloten met een revue, op het vliegveld te Kalidjati waaraan alle troepen deel namen. Door de luchtvaartafdeeling werd hierbij eene demon stratie gegeven die als zeer geslaagd mag worden aangemerkt. Het tweede feit, wat wederom de bevolking, zoowel Europee- sche, als lnlandsche naar het vliegterrein trok, was de komst van den Soesoehoenan van Solo, met gevolg. Z.H. had zeer veel belangstelling voor het geheele bedrijf en aan een der pangerans werd opgedragen de sensaties van het vliegen mede te maken, zonder echter de lucht in te gaan, het bleef bij rollen over het terrein. De voor de vliegwereld meest belangrijke gebeurtenis was de komst van de beide Australische officieren Ross Smith en Keeth 398

Indisch Militair Tijdschrift | 1929 | | pagina 14