Smith, die met een tweemotorig Vickers-vliegtuig den tocht Engeland-Australië hadden ^aangedurfd en te Kalidjati landden. De bijzonderheden van deze geslaagde vlucht zijn den lezer natuurlijk bekend. De toenmalige Gouverneur-Generaal van Nederlandsch-lndië had den wensch te kennen gegeven deze pioniers persoonlijk te ontvangen en zich tevens van de toestanden te Kalidjati op de hoogte te stellen. Z.E. reisde daartoe per Havilland-vliegtuig van Weltevreden naar Kalidjati, waarbij het Koningsplein als landings terrein werd gebruikt, en logeerde in een der nieuwgebouwde biliken pondokjes. Als bijzonderheid mag hierbij worden vermeld, dat werd ge tracht de beide Smith's onder geleide van eene escadrille binnen te halen, hetgeen echter mislukte, doordat de Vickers-Vimy, die veel lager vloog dan onze escadrille, door de escadrille niet werd gezien. Het bezoek van Z.E. zou voor Kalidjati groote gevolgen heb ben, n.l. het bouwen van een modern kampement met vliegtuig- loodsen, hospitaal, radioafdeeling, waterleiding, kortom alles wat noodig was om een afgelegen kampement behoorlijk bewoon baar te maken, het kampement zou tevens door eenen verharden weg met een nabijzijnd spoorwegstation worden verbonden. Door het legerbestuur was inmiddels aan de korpsen een op gave gevraagd van officieren, genegen om tot vliegenier te worden opgeleid. De ambitie bleek niet overmatig groot te zijn, waarbij nog kwam dat als gevolg van de zware keuringseischen velen werden afgekeurd. De voorloopige instructeur werd vervangen door eenen vasten en korten tijd daarna werd eerstgenoemde ook tot vaste, instructeur aangesteld, zoodat toen over twee leerkrachten werd beschikt. De officieren die goedgekeurd waren kwamen in opleiding, terwijl aan deze opleiding twee officieren machinist van de Konink lijke Marine werden toegevoegd. Een en ander gaf behoefte aan meer vliegtuigen en dus meer bergruimte. Om in deze bergruimte te voorzien werden er twee loodsen bijgebouwd waarbij de oude vorm werd behouden, het optrek ken van deze loodsen in hout met ijzeren dakbedekking was echter reeds een belangrijken vooruitgang. Bij den opvoer van het benoodigde materiaal bleek weer ten duidelijkste de noodzakelijkheid, het kampement door eenen ver harden weg, of met Passirboengoer of met Poerwakarta te verbin den of met beiden. De gevolgen van het bezoek van Z. E. den Gouverneur-Generaal bleven niet uitbij Gouvernementsbesluit werd bepaald, dat te Kalidjati een volgens de eischen des tijd ingerichte vliegschool 399

Indisch Militair Tijdschrift | 1929 | | pagina 15