zou worden gebouwd, terwijl de twee hiervoor genoemde wegen zouden worden verhard. In verband met de voorbereidende maatregelen werd te Kali djati eene Compagnie genietroepen gedetacheerd, onder com mando van eenen kapitein. Zooals men zal begrijpen viel de opvoer van materialen niet mede, terwijl de verschillende zich in de buurt bevindende kali's zeer arm aan bruikbaren steen waren, waardoor vervoer over groote afstanden noodig was. Op verzoek van den officier van gezondheid werd een voor- loopig ziekenzaaltje opgetrokken, echter nog steeds in het bekende rimboemateriaal. Vliegtuigloodsen begonnen te verrijzen, alsmede officierspa viljoens en een voorloopige officiersmess in voldoende grootfor maat; met den bouw van een kazerne, een wachtgebouw en een vrouwenloods werd een aanvang gemaakt, zoodat men laangzamer- hand van Bandoeng over de Prahoe vliegende den indruk van een dorpje bestaande uit grootere en kleinere witte gebouwen kreeg. Alles scheen naar wensch te zullen verloopen, toen plotseling de malaise kwam, met als gevolg bezuiniging op elk gebied, welke zich ook te Kalidjati terdege liet gevoelen. Hoe het ook zij, langzaam maar zeker verrees op onze vlieg- school wat er noodig was en wanneer men thans Kalidjati bezoekt zal het zeer moeilijk zijn zich eene voorstelling te maken van den toestand in 1919, als door mij beschreven. Onderwijl moest echter de vliegschool in bedrijf blijven, wat natuurlijk vaak groote moeilijkheden met zich bracht; men leeft niet prettig in een huis, waaraan steeds gewerkt wordt, maar met goeden wil zoowel van den bouwer, als van den gebruiker, gaat dit toch wel. Toen kwam het tijdstip dat de eerste leerling, die geheel aan de vliegschool was opgeleid zijnen z.g. eersten solovlucht deed. Deze vlucht zelf was een groot succes, maar bij de landing vond hij het terrein van ruim veertienhonderd meter iets te kort, waarom hij het trachtte te verlengen, de natuur werkte echter tegen en had daar ter plaatse voor een flink ontwikkeld karbouwengat met rand gezorgd. Gevolgen van een en ander waren een grondig gebroken Avrovliegtuig, een tikje hersenschud ding en een tijdelijke deuk in het anders zeer goede humeur van den betrokken instructeur. In korten tijd was men alles weer te boven, de bewuste leer ling deed zijn tweede solovlucht en nu ging het goed. Zoo werd er doorgewerkt, leerlingen vlogen solo, nieuwe krachten werden aangeworven; de zaak liep. Midden in deze periode van voorspoed kwam als een donderslag uit eenen helderen hemel de val van één der instructeurs, 400

Indisch Militair Tijdschrift | 1929 | | pagina 16