5. HET PIONIERSWERK DER L. A. EN EEN BLIK OP DE TOEKOMST. door E. F. KENGEN, Kapitein-vliegenier. Hoewel de stof voor bovengenoemd onderwerp ruim voorhanden is, en de faam welke de L. A. in de afgeloopen 15 jaar van zich heeft doen uitgaan als een bemoediging mag gelden, is het toch geen eenvoudige taak, in een kort bestek recht te doen wedervaren, aan de vele gebeurtenissen en verrichtingen waar wij gaarne langer bij stilstonden. Nu wij terug kunnen blikken op het achter ons liggend 1 ]/2 decennium, en een vergelijking treffen tusschen de kleine kern waarmede begonnen werd en het nu bereikte, zullen velen de zicht bare resultaten dezer periode met voldoening constateeren. Zonder te zware aanspraken te stellen aan de oorlogsbegrootingen, is uit de Proefvliegafdeeling geworden een Luchtvaart-Afdeeling die op solieden grondslag staat, en waarvan de verdere uitbreiding met verhoogd rendement kan plaats hebben. De Civiele Luchtvaart is ten slotte uit het niet naar voren gekomen, en vond, als gevolg van het werk der L. A., in menig opzicht haar bedje gespreid. Dit kind kan voortaan den steun der L. A. ontberen, en zal verder zijn eigen weg wel vinden. Men kan dan ook welhaast zeggen dat daarmede een periode in de ontwikkeling der Indische luchtvaart is afgesloten, en de militaire luchtvaart een nieuwe periode is ingegaan die waarschijnlijk slechts zuiver militaire kenmerken zal dragen. De luchtvaart is een levend iets, dat groeit en bloeit in snel tempo, en daardoor in het centrum der belangstelling staat. En het is niet te boud gesproken, te zeggen dat deze zienderoogen toenemende wasdom, naast den technischen vooruitgang, grootendeels is te danken aan het enthousiasme en de energie, waarmede vele ge trouwen, waaronder ook buiten het leger staanden steeds onverdroten de zaak der luchtvaart hebben gediend en behartigd. Ook bij ons is vol moed en steeds onvermoeid door hen naar het bereiken van resultaten gestreefd, en voor het uiteindelijk succes verdienen zij allen lof. Al dit werken en streven in de afgeloopen periode verdient ten volle den naam „pionierswerk", en als zoodanig 402

Indisch Militair Tijdschrift | 1929 | | pagina 22