■■zullen wij een bescheiden poging doen daarvan een overzicht te geven. Zoowel het experimenteele en exploratiewerk voor militaire •doeleinden, als wat ter voorbereiding van het civiel verkeer werd verricht verdient daarbij vermelding. Als eerste beteekenisvolle daad voor de militaire luchtvaart zij vermeld de vlucht van lt. ter Poorten op 6 Nov. 1915 te T. Priok «net een Glenn Martin-watervliegtuig. Met deze vlucht nam een periode van kleine successen en van veel desillusies, hoofdzakelijk door gebrek aan materieel en de moeilijkheid dit in de vaart te houden, haar aanvang. Verandering hierin kwam pas na terugkeer uit Amerika der tweede commissie voor den aankoop van vlieg tuigen, dank zij nieuw materieel en dank zij de stuwkracht van den kapitein-vliegenier Engelbert van Bevervoorde. Diens vluchten in Juni en Juli 1917 ondernomen over de Bandoengsche hoogvlakte en de omringende gebergten, welke volkomen geslaagd mochten dieeten, rekenden voorgoed af met de praatjes over de z. n. gaten in de lucht welke hier in Indië het vliegen heetten te bemoeilijken, •en toonden aan dat ook het vliegen over gebergten geen bezwaren opleverde. Dit mocht dan ook een belangrijke stap heeten om de ibruikbaarheid van vliegtuigen voor militaire doeleinden aan te toonen, en de deelname in September 1917 van twee vliegtuigen aan de manoeuvres in het Cheribonsche was daarop het vervolg. ■Het feit dat de meeste vluchten werden gemaakt vanaf het tijdelijke ■kleine vliegveld Rantja Ekek, maakt het behaalde succes nog ver dienstelijker. Te zelf dertijd konden in de vliegschool te Kalidjati de eerste vliegbrevetten worden uitgereikt onder leiding van den instructeur dhr. Hilgers. Vervuld van de beste verwachtingen voor den verderen bloei der luchtvaart, werd in 1918 begonnen met de inrichting van het vliegveld Soekamiskin. Weinig vermoedde men toen nog welk een duur experiment dit terrein naderhand zou blijken te wezen. Hoewel in vele opzichten een uitmuntend terrein, 'bleek achteraf de bodemgesteldheid geheel ongeschikt, zoodat in 1919 reeds naar een nieuw vliegveld werd gezocht. Evenwel is deze kostbare ervaring van zeer veel nut geweest bij het uitzoeken van later aangelegde terreinen, en zal dit wel steeds blijven. Hoewel 1918 niet ongunstig begon, waren er aan het eind van dat jaar een paar oorzaken welke alle behaalde resultaten bijna te niet deden. Een zware val van den Onderluitenant Mosselman, en kort daarna de dood van den pionier kapitein v. Bevervoorde, gaven het jonge korps een zwaren knauw, waarbij nog komt dat door de vele brekage's nog slechts weinig materieel over was. Het laatste lestoestel was van half September tot half October in her stelling, vloog nog tot half December, en daarna werd de vliegschool wegens gebrek aan machines stopgezet. De noodzakelijkheid van ■een goede herstellingswerkplaats als rugsteun voor den vliegdienst 'werd hiermede nog eens overtuigend aangetoond. Wanneer de „old timers" nu naar onze uitgebreide en goed ge- 4oa

Indisch Militair Tijdschrift | 1929 | | pagina 23