In dit verband mag ook genoemd worden de aanschaffing van ■een tiental Viking-amphibiën door de L. A. Jammer genoeg volde.- den deze vliegtuigen niet aan de gestelde verwachtingen, zoodat het geen baanbrekers zijn geworden voor het civiel verkeer, ook inter-insulair. Men bleef er in de L. A.-kringen echter diep van doordrongen dat het, om gouvernement en particulieren „air minded" te maken, noodig was om telkens weer belangstelling te wekken. Een nuttige instelling daarvoor waren de telkenjare te Bandoeng gehouden demonstratiedagen, welke immer veel belangstelling trokken. Ook door nu en dan aan particulieren de gelegenheid te bieden tot het medemaken van korte vluchten, werd een goede propaganda ge voerd. Dit geschiedde o. a. ook in 1920 te Soerabaia, waar in totaal 235 passagiers werden medegenomen. Voor hetzelfde doel werd in 1923 deelgenomen aan de Bandoengsche jaarbeurs, met een expositie op luchtvaartgebied terwijl voorts gedurende de Jaarbeurs een luchtpostdienst was ingesteld tusschen Batavia en Bandoeng. Deze met legervliegtuigen onderhouden dienst voor post en pas sagiers, minstens eenmaal daags in beide richtingen, gaf qua ren dement natuurlijk geen zuiver beeld, doch was een uitmuntende propaganda. Een latere proefneming van gelijke strekking was de vliegpost- dienst welke in 1927 gedurende vijf maanden, Juli t/m November, onderhouden werd in aansluiting op de aankomende en vertrekkende mailbooten. Het betrof hier eigenlijk de uitvoering van een reeds in 1920 ontworpen plan, dat echter op een eenigszins beperkter wijze werd uitgevoerd dan den aanvankelijken opzet was, daar in 1920 een dagelijkschen dienst in het voornemen had gelegen. Door deze verbinding werd de binnenkomende mail, indien de boot voor 11, u. te Priok aankwam, nog dienzelfden dag afgeleverd te Sema- rang en Soerabaia. In totaal werd voor dezen dienst door legerpi- loten 597 uren gevlogen. De animo om, zoover de beschikbare ruim te dit toeliet, als passagier a raison van 315.-de vlucht van Batavia naar Soerabaia of omgekeerd mede te maken, bleek bij deze gelegenheid opvallend groot. Deze dienst heeft met groote accura tesse gefunctioneerd, zoodat de ingenomen mail ook steeds zonder hapering en op tijd is kunnen worden afgeleverd. Het oog gevestigd op de verkeersmogelijkheden voor landvlieg- tuigen ook in andere deelen van onzen archipel, werd in 1925, op niet officieele wijze, bij de L. A. begonnen met het verzamelen van gegevens over de mogelijkheid om in de lengte-as van Sumatra een route voor landvliegiuigen aan te leggen. Reeds dadelijk bleek aan de vlotte wijze waarop deze gegevens verstrekt werden uit alle dee len van Sumatra, dat voor een dergelijk plan aldaar zeer veel belangstelling bestond, en dat een dergelijke route zeer wel moge lijk zou wezen. Als rechtstreeks uitvloeisel van deze bemoeiingen werd van bestuurszijde een landingsterrein aangelegd te Telok 405

Indisch Militair Tijdschrift | 1929 | | pagina 25