der commissie tot bestudeering der vliegtuig-route een bevruchtende werking gehad, in dien zin dat ook hier het particulier initiatief zich ervoor had gespannen om landingsterreinen aan te leggen. Onder particulier initiatief ook te begrijpen de bemoeiingen van het B. B., dat overal enthousiaste medewerking verleende. Zoo waren van de op dit traject uitgezochte terreinen die te Taloek Koeali en te Paiacombo reeds klaar. Dit bezoek aan Sumatra's Westkust, welke pas geleden nog door de communistische relletjes in beroering was geweest, maakte daar als demonstratie van des Compenie's machtigen arm, een goeden indruk. En de L. A. voelde zich gelukkig als pionier daar te verschijnen boven Sumatra's rimboe, want zij had zoodoende de gelegenheid, door haar onderneming boven deze voor haar hoogst onherbergzame streken, van haar bekwaamheid en „frischer Wagemut" te doen blijken. Deze gelegenheid kreeg zij dat jaar nog maals, toen de activiteit der L. A. zich ook naar het Oosten richtte, en in November met vier vliegtuigen van Bandoeng uit een verken ningstocht naar Timor werd gemaakt. De in 1919 op de Kleine Soenda-Eil. aangelegde terreinen werden daarmede voor het eerst door Nederlandsche vliegtuigen aangedaan. Deze tocht ruimde allen twijfel uit den weg welke bestond aangaande de bruikbaar heid van landvliegtuigen op het traject over de KI. Soenda-Eil., en leverde dus een zeer waardevolle ervaring op. Zoo had dus de L. A. in één jaar haar vleugels uitgeslagen van Paiacombo tot Atamboea, een afstand van hemelsbreed 3300 K. M., langs den door haar zelf gebaanden luchtweg. De Neder landsche schakel tusschen Malakka en Australië was klaar, en wachtte nog slechts op de exploitante, i. c. de K. N. I. L. M., die sedert haar bedrijf in Indië heeft aangevangen. Ook aan de laatste propagandistische onderneming welke de opening van het burger- luchtverkeer in Indië voorafging, n.l. het door de lucht naar Indië overbrengen der verkeersvliegtuigen, heeft de L. A. nog een actief aandeel genomen door een viertal militaire piloten ter beschikking te stellen om bij deze overbrenging behulpzaam te zijn. Een gebied waarop door de L.A. ook nuttig werk is verricht, is dat der lucht-fotografie. Door den Photo-technischen Dienst der L.A. zijn in den loop der jaren talrijke objecten van den meest uiteenloopenden aard in beeld gebracht, en vermoedelijk hebben vele daarvan tal van malen in boek, tijdschrift of weekblad de aan dacht van vele Nederlanders getroffen. Om enkele onderwerpen te noemen werden o. a. foto's genomen van alle vulkanen van Java, ten behoeve van den Vulkanologischen Dienst. Werden foto's ge nomen van de meeste hospitalen op Java voor de Hygiënische ten toonstelling te Bandoeng. Werden voor de S. S. foto's vervaardigd van baanvakken en spoorbruggen. Werden op aanvraag foto s genomen van de haven van Soerabaia, van de monding der Solo rivier, van tal van ondernemingen, de bevloeiingswerken bij Kra- 407

Indisch Militair Tijdschrift | 1929 | | pagina 27