wang. Voorts werden de experimenten met photogrammetrie in samenwerking met den Topografischen Dienst met stijgend succes voortgezet. Nog werden fotogrammen vervaardigd ten behoeve der Bangka-tinwinning, voor de B. P. M. in de streek ten N. van Palem- beng, voor de assaineering der vischvijvers bij Batavia, enz. En niet te vergeten de vele foto's welke bij oefeningen, manoeuvres, enz., ten behoeve van het Leger werden vervaardigd. Door zijn nuttige werkwijze heeft deze dienst ongetwijfeld veel eitoe bijge dragen om de waarde van het vliegtuig voor Indië aan te toonen. Uit de in de voorgaande bladzijden gegeven recapitulatie van een aantal in het crediet der L. A. staande feiten, blijkt hoe de L. A. voldaan heeft aan den haar redelijkerwijze te stellen eisch, om Indië in algemeenen zin met de luchtvaart vertrouwd te maken, de komst der burgerluchtvaart voor te bereiden, en een goede militaire grondorganisatie voor zichzelf op te bouwen. Op grond hiervan mogen wij dan ook de verwachting uitspreken dat zij ook voor de toekomst haar taak zal weten te vervullen, en ai zal de burgerluchtvaart haar aandacht logischerwijze niet meer behoeven, het open oog voor andere mogelijkheden zal haar daarom nooit ontbreken. Al zal de L. A. geen andere opvatting van haar taak mogen hebben dan die welke haar van hooger hand is voor- gescheven, zij houdt toch ten allen tijde de verplichting, gegevens te verzamelen om waar noodig deskundige voorlichting te kunnen verstrekken. Zulks te meer waar de wordingsgeschiedenis der mili taire luchtvaart over de geheele wereld nog in vollen gang is. De tegenwoordige papieren formatie der L. A., welke reeds <n 1918 door den Kapitein Engelbert van Bevervoorde werd ontwor pen, stond in 1921 al voor uitvoering in snel tempo op het pro gramma. We kunnen gerust zeggen dat een tijdsverloop van 10 jaar, tusschen het tijdstip waarop de formatie van 6 afdeelingen als de gewenschte werd aanvaard en het tegenwoordige nu 3 afdeelin - gen zijn opgericht, al een buitengewoon tragen gang van zaken mag heeten. Dit bewijst de noodzakelijkheid van een juiste voorlichting, want er blijkt glashelder uit dat de zeer groote belangrijkheid van het luchtwapen voor onze indische verhoudingen nog steeds wordt onderschat. Mogen wij de berichten in het Soer. Handelsblad betreffende de gevelgen der nieuwe defensie grondslagen gelooven, dan heeft bij den strijd tegen een B. V. het leger in de eerste plaats tot taak Soerabaia te verdedigen aan de landzijde, en Batavia, alsmede enkele obliehavens te beschermen. Zeer waarschijnlijk zal het veldleger in verband met de toege dachte taak volgens het bovenstaande, van meet af aan in de ongun stige omstandigheid verkeeren verdeeld te zijn over O. en W. Java. Slechts onder buitengewoon gunstige omstandigheden mag ver wacht worden dat het mogelijk zal zijn beide deelen vereenigd in 408

Indisch Militair Tijdschrift | 1929 | | pagina 28