te zetten op het vij. aanvalspunt. In dit geval treedt op den voor grond de geweldige mobiliteit der luchtstrijdkrachten, waardoor men ondanks verspreide ligging, er practisch steeds op mag rekenen alles geconcentreerd in te kunnen zetten. Dit verleent hen een on- miskenbaren voorsprong op elke andere wapensoort, en maakt dat er voor hen een belangrijke taak is weggelegd. Zoo is het b.v. mogelijk om te Bandoeng gelegerde onderdeelen, van de L. A. in 4 uur tijd gevechtsklaar te verplaatsen naar Soerabaia, alwaar zij, zonder noemenswaard aan gevechtskracht te hebben verloren, na bijvulling van brandstoffen onmiddellijk kunnen worden ingezet. Ook bij nacht blijft dit met eenvoudige vredesvoorbereidingen mogelijk. Welke waarde eventueel de concentratie van luchtstrijdkrachten ter versterking onzer grondstrijdkrachten zal hebben, hangt behalve van de gevechtsomstandigheden af van het aantal, de sterkte en de soort der voorhanden afdeelingen. Over de kwestie welke de meest gewenschte vliegtuig-soorten zijn, in verband met de volgens moderne inzichten, bij onze verhou dingen, daarvoor weggelegde taak, werd in dit tijdschrift meerdere malen van gedachten gewisseld. Het is onze vaste overtuiging, dat onze Indische luchtmacht voor alles zeer strijdbaar moet wezen, om geschikt te zijn voor het luchtgevecht, voor aanvallen op grónd- doelen en voor bombardement, terwijl een gedeelte tevens bruikbaar moet zijn voor andere doeleinden, zooals verkenning, enz. Eenige jaren geleden bepleitten wij reeds de wederopname van jagers in de formatie onzer vliegtuiggroepen, onder gelijktijdige opvoering van de sterkte der vliegtuig-afdeelingen. De jachtvlieg tuigen zijn sedert dien weer in genade aangenomen, al kan de L. A. zich nog niet in het effectieve bezit ervan verheugen, maar de afdeelingssterkte bleef ongewijzigd. Nu werd de huidige samenstelling der groepen ontworpen in een tijd toen hier algemeen den nadruk werd gelegd op de verken ningstaak der luchtmacht, terwijl momenteel volgens algemeen ge voelen het luchtgevecht als hoofdtaak moet worden beschouwd. Om onze luchtmacht voor haar taak geschikt te maken, komt het ons voor dat een wijziging in de samenstelling der groepen urgent is, waarbij de verhouding van eenpersoons en tweepersoons-vlieg tuigen wordt gewijzigd, alsmede hun aantal wordt vermeerderd. Een samenstelling der groepen als volgt zou om die reden aanbe veling verdienen: een jachtgroep bestaande uit 3 afdeelingen elke afdeeling ad 15 vliegtuigen 12 piloten. een lichte bombardementsgroep van 3 afdeelingen (tevens verkennings-) elke afdeeling ad 9 vliegtuigen 9 piloten. 409

Indisch Militair Tijdschrift | 1929 | | pagina 29