Zoowel de opleiding als de bevelvoering kunnen door samen voeging van iedere vliegtuigsoort onder een commando, beter worden verzorgd, waardoor een zoo economisch mogelijk gebruik wordt verzekerd. In het buitenland vindt men algemeen deze ge scheiden indeeling der vliegtuigsoorten toegepast, evenals een beduidend grootere sterkte voor de kleinste organieke eenheden dan bij ons wordt aangetroffen. 'Gaan wij, voor de, in de z. g. grondslagen voor de defensie genoemde leger-taak, zeer in het kort het gebruik onzer luchtstrijd krachten na, dan krijgen wij eerst het optreden bij de landzijde verdediging van Soerabaia. Ongetwijfeld zal de vijand bij een onderneming van dergelijken omvang als een aanvang op Soerabaia, het verwerven van het meesterschap in de lucht moeten nastreven, om zijn offensief niet van meet af aan onder op dit gebied minder gunstige conditie's in te zetten. Door inzet onzerzijds van in mini mum een aantal vliegtuigen als hierboven aangegeven, waarvan zeer zeker een flinke vechtkracht niet kan worden ontzegd, kunnen wij den vijand met kans op succes dit luchtoverwicht krachtig be twisten. De invloed hiervan op het verdere verloop van den strijd kan groot wezen. Bij de bescherming van Batavia pleiten de omstandigheden nog sprekender voor den inzet van krachtige luchtstrijdkrachten. Wie tcch zal op kunnen treden bij een verrassende beschieting der haven van T. Priok door een vij. smaldeel? Wie kan onmiddellijk te juister plaatse optreden tegen b. v. een klein, met vernielingsdoel einden op onze kust afgezet landingsdetachement? Wie zal iets kunnen uitrichten tegen een vanuit volle zee, vanaf aircraft car riers ondernomen luchtbombardement van onze hoofdstad, bedoeld ter intimidatie van regeering en burgerbevolking? Want dergelijke ondernemingen mag men, rekening houdend met in het buitenland dienaangaande heerschende opvattingen, tegelegenertijd tegen onzen open en bloot liggenden regeeringszetel verwachten. Onge twijfeld zal het onze luchtmacht zijn, die zoowel bij grootere als kleinere ondernemingen tegen Batavia, als eerste en zeer actieve verdedigingslinie kan fungeeren. Als wij ten slotte even heel in het kort de verdedigingsmaat regelen voor Tarakan en Balikpapan aanroeren, dan poneeren wij dat daarbij ongetwijfeld ook een taak voor luchtstrijdkrachten is weggelegd. Niet op de wijze als op Java, daar in dit geval een afzonderlijke even groote macht als daar, voor elk dezer punten noodig zou zijn. Dit zou in strijd wezen met het beginsel der con centratie, dat ons dwingt het hoofddeel onzer luchtmacht op Java te houden. Wel echter om daar „het oog" van den commandant te zijn, en om bij dag de hinderlijke vij. luchtverkenners weg te houden, waar iedere moderne kruiser en slagschip er tegenwoor dig enkele van meedraagt. Wanneer aldaar een vliegtuig-afdeeling wordt gestationneerd, 410

Indisch Militair Tijdschrift | 1929 | | pagina 30