6. DE TOEKOMST DER LUCHTVAART. door B. H. F. VAN LENT, Eerste luitenant-vliegenier. Den 17en December 1928, slechts enkele maanden geleden, vier den wij den dag waarop vóór 25 jaren de eerste vlucht volbracht werd met een bestuurbaar, mechanisch voortbewogen en zwaarder dan de luchtzijnd apparaat. „Vierden" is wellicht niet het juiste woord, althans niet voor Indië waar die dag zonder eenig uiterlijk vertoon en geheel onopgemerkt voorbij ging, doch in luchtvaart kringen, over de geheele wereld verspreid, zullen zeer velen die hun eerste schreden op het pad der aviatiek nog niet vergeten waren, (en wie zou ze kunnen vergeten?) een stille, eerbiedige hulde hebben gebracht aan die twee pioniers: de gebroeders Orville en Wilbur Wright, wien het gegeven was de eerste menschelijke vlucht te volbrengen. Dat was niet het begin van de aviatiek. Door alle eeuwen heen heeft het vlieg-probleem den menschelijken geest gefascineerd, en thans, een kwart eeuw nadat de droom verwezenlijkt werd, is de bekoring ervan er niet minder op geworden. Een bekoring, die uitgaat van de onbegrensde mogelijkheden, welke de thans nog in haar kinderschoenen staande luchtvaart voor de toekomst biedt. Doel van dit artikel is eenige dier mogelijkheden te bespreken, naar aanleiding van het feit, dat we thans den tijd herdenken, een 15-tal jaren geleden, waarin de eerste aarzelende schreden op het pad der militaire aviatiek in Indië werden gezet. De ups and downs van de toentertijd Proef-vliegafdeeling geheeten Luchtvaartafdeeling kennen we alle min of meer gede tailleerd; vele waren de downs, talrijk de moeilijkheden welke moesten worden overwonnen, en momenteel is dan ook het resul taat, dat nog niet het peil is bereikt, dat met den tegenwoordigen stand der techniek mogelijk zoude zijn. Die mogelijkheden van thans, in vele landen reeds verwezenlijkt, blijven evenwel buiten bespreking; deze beschouwing zal zich bepalen tot de richting, waarin de luchtvaart in het algemeen zich wellicht zal ontwikkelen, die momenteel, zooals reeds opgemerkt, de kinderschoenen nog niet ontwassen is. Dit moge eenigszins paradoxaal klinken voor wie wel eens op schetskaartjes de uitgebreidheid van de luchtnetten in Europa ert 412

Indisch Militair Tijdschrift | 1929 | | pagina 32