Amerika heeft bewonderd, en de daarbij behoorende opgaven van het aantal vervoerde passagiers en de hoeveelheden overgebrachte vracht en luchtpost heeft gelezen, doch bij die opgaven dient in dit verband bedacht te worden, dat nagenoeg geen enkele lucht- verkeersmaatschappij nog in staat is zonder regeeringssteun in een of anderen vorm, rendabel te werken. Het voornaamste kenmerk van het jeugdstadium, waarin het vliegtuig zich nog bevindt is, dat het zeer oneconomisch is. Het is duur in aanschaffingskosten, in onder houd en gebruik, en in de eischen die het stelt aan de grondorga- nisatie. Dat het desalniettemin zoo'n geweldigen opgang heeft ge maakt is te danken aan de bijzondere eigenschappen van het vlieg tuig, die ons in staat stellen er, zoowel op civiel- als militair gebied, zeer belangrijke resultaten mede te bereiken, welke op geen enkele andere wijze verkregen kunnen worden. Behalve in economisch opzicht bezit het vliegtuig nog vele andere onvolmaaktheden, zoowel negatieve als positieve, waarvan hieronder enkele volgen. Het lawaai van motoren en propellers is hinderlijk en op den duur vermoeiend voor passagiers en bemanning, en van militair standpunt beschouwd om tactische redenen ongewenscht; de be drijfszekerheid is nog te gering; de start- en uitlooplengte zijn groot, waardoor groote vliegter reinen noodig zijn; de landingsmogelijkheden zijn hierdoor te beperkt; Het eischt een zeer vakkundige, dus dure behandeling; de brandstof is, vooral bij brekages, te brandgevaarlijk; het militaire vliegtuig is te kwetsbaar. Al deze punten hebben reeds gedurende langer of korter tijd de aandacht van techniek en wetenschap, en het is daarom dat we binnen afzienbaren tijd belangrijke verbeteringen kunnen ver wachten. Het vraagstuk der economie houdt verband met vele factoren. Daar is in de eerste plaats de motor, die veel dure benzine ver bruikt. Was aanvankelijk, voordat de automobiel haar zegetocht over de wereld begon, benzine een lastig bijproduct van de petroleum, door de geweldige opbloei der auto-industrie werd de vraag naar die motorbrandstof steeds grooter, met het onvermijdelijk gevolg dat de prijs omhoog, en de kwaliteit omlaag ging. Ongeveer 5 of 6 jaar geleden was een en ander voor enkele constructeurs reeds aanleiding, automobielmotoren te bouwen en te beproeven, werkend volgens het Diesel-systeem. De voordeelen van dit systeem zijn dat de motor gestookt wordt met zware petroleumproducten, die na de winning weinig of geen bewerking behoeven en dus veel goedkooper zijn dan benzine. Bovendien is het rendement van motoren, volgens dit systeem 413

Indisch Militair Tijdschrift | 1929 | | pagina 33