werkend, belangrijk veel beter dan van benzinemotoren, zoodat voor •een bepaald vermogen per tijdseenheid een geringere gewichts- hoeveelheid brandstof benoodigd is. Het mes snijdt hier dus van twee kanten. Andere niet te onderschatten voordeelen zouden bij •toepassing in vliegtuigen nog zijn, dat het ontvlammingspunt van de brandstof veel hooger is dan van benzine, zoodat het brandge vaar belangrijk verminderd zou worden, en het in brand schieten van de brandstoftanks waarschijnlijk onmogelijk zou zijn; de water koeling, die dikwijls aanleiding tot ernstige storingen geeft zou komen te vervallen, en eveneens de ontsteking door middel van electriciteit, die bij gebruik van radio-apparaten, vooral van korte- golf-toestellen, zeer storend werkt en steeds bijzondere voorzorgs maatregelen eischt. Vanzelfsprekend zijn er factoren, die een gebruik in vliegtuigen van deze ruwolie-motoren in den weg staan; de grootste hin derpalen zijn vooralsnog het groote gewicht per P. K., en het feit dat de benzinemotor een zoodanigen graad van perfectie heeft bereikt, dat het heel moeilijk is zonder al te groote financieele opofferingen tot den bouw van een gelijkwaardigen ruwolie-motor te komen. Daartoe toch zijn kostbare proefnemingen noodig, die jaren duren. Waar evenwel groote firma's als Junkers in Duitschland, Beard- more in Engeland, Packard in Amerika en wellicht nog vele andere aan dit probleem werken en zich de oplossing ervan tot taak schijnen te hebben gesteld, kan de benzine-, vliegtuig en automobiel- motor binnen niet te langen tijd op ernstige concurrentie rekenen. Een tweede economisch aanvechtbare eigenschap van het vlieg tuig is de vorm. Normaliter bestaat tegenwoordig een vliegtuig uit een dragend oppervlak, de vleugel(s), en een romp. De romp vertegenwoordigt een groot dood gewicht; hij verricht in 't geheel of nagenoeg geen dragende functie, biedt daarentegen veel luchtweerstand. Konden nu alle personen en zaken, die in en aan den romp aanwezig zijn, een plaatsje vinden in den vleugel, en men liet de romp weg dan zou zulks een groote stap in de goede richting beteekenen. Eenvoudige is het vraagstuk niet als men be denkt wat er alzoo moet worden opgeborgen. Bemanning, (even tueel passagiers), motor (bij één- en driemotorige toestellen), tanks (reeds thans worden de benzinereservoirs al dikwijls in den vleugel -ondergebracht) mitrailleurs, munitie, foto- en radioapparaten, bom men, landingsgestel, besturingsorganen, zuurstofapparaten enz. Doch al zou het plaatsen van al het noodige moeilijkheden met zich brengen, het grootste struikelblok is de puzzle, op deze wijze een vliegtuig met goede vliegeigenschappen te verkrijgen; een vlieg tuig, enkel bestaande uit dragend oppervlak met een zoo gering mogelijken luchtweerstand, voldoende stabiel en goed bestuurbaar. •414

Indisch Militair Tijdschrift | 1929 | | pagina 34