Proeven in deze richting, zij het op bescheiden schaal, wijzen er op dat deze vliegtuigvorm de aandacht heeft van constructeurs, en gelet op de groote voordeelen ervan is het lang niet onmogelijk dat het de vorm der toekomst wordt. Ook atmosferische invloeden vormen een factor van beteekenis in het economisch gebruik van het vliegtuig. Op grootere hoogten neemt het maximum vermogen, dat door een normaal gebouwden vliegtuigmotor ontwikkeld kan worden, af ongeveer in dezelfde mate als de vermindering van de luchtdichtheid. Het gevolg is, dat b. v. vliegende op 5000 M. met een motor van normaal 500 P. K., deze slechts een vermogen van ongeveer 250 P. K. kan geven. Aangezien deze motor geconstrueerd is voor, en dus het gewicht heeft van een 500 P. K. motor, is deze stand van zaken vanzelf sprekend onvoordeelig. Nu is door hulpmiddelen van den laatsten tijd, b. v. compressoren, het motorvermogen tot een bepaalde hoogte wel constant te houden, doch dit brengt ons niet veel nader tot het economisch optimum. De propeller toch ondervindt in de hooge, ijle luchtlagen minder weerstand dan in de lagere, en zal, bij gelijk blijvend motorvermogen, dus sneller gaan draaien. Evenwel is er slechts één bepaald toerental waarbij het rendement van de schroef het gunstigst is. Is nu de propeller geconstrueerd voor grooter hoogten, dan zal onvermijdelijk het toerental in de lagere regionen minder en dus ook het rendement minder zijn. Een goede oplossing van deze moeilijkheid, is de schroef, waar van de bladen gedurende de vlucht versteld kunnen worden, zoodat de bestuurder de spoed naar verkiezing kan instellen. Deze oplos sing die voor de toekomst veel belooft, is in Engeland reeds in een vergevorderd stadium van beproeving. Tenslotte is de constructiewijze nog verre van economisch te noemen. Men bouwt toestellen van hout, geheel van metaal, en daartusschen treffen we alle combinaties aan die maar mogelijk zijn. Elk type vliegtuig heeft zijn bepaalde constructie-eigenaardighe den en aangezien de series welke vervaardigd worden nooit heel groot zijn is van massa-fabrikatie geen sprake. Doch de strijd om het bestaan wordt vooral voor de kleinere firma's hoe langer hoe zwaarder, juist doordat het bouwen van kleinere series zooveel duur der uitkomt dan van grootere, en mettertijd, naarmate de concur rentiestrijd scherper wordt, zullen de zwakkere broeders onder de vliegtuigfabrieken wel gedoemd zijn te verdwijnen. Er zijn momen teel veel te veel vliegtuigbrieken; eerst wanneer dit aantal belangrijk gereduceerd, en daardoor ook in de vliegtuigindustrie de massa- fabrikatie, specialiseering en standaardiseering kunnen worden ingevoerd, znllen de aanschaffingskosten tot redelijker proporties kunnen worden teruggebracht. Zooals de toestand in de Ameri- kaansche automobiel-industrie is, waar duizenden wagens per dag cie fabriek uitrijden, zal het in de vliegtuig-industrie wel nooit wor- 415

Indisch Militair Tijdschrift | 1929 | | pagina 35