problemen zich voordeen, doch wellicht eenvoudiger op te lossen dan die welke we bij het gebruik van den benzinemotor ontmoeten. Tenslotte de kwetsbaarheid van de militaire vliegtuigen. Naar mate de economie van het vliegtuig wordt opgevoerd, en daarmede de nuttige last, zal het mogelijk zijn pantsering toe te passen tegen bepaalde projectielen van het geheele vliegtuig dan wel van de meest kwetsbare gedeelten ervan. Doch grooter nuttige last zal ook gebruik van zwaarder kalibers projectielen mogelijk maken, en zoo kunnen we verwachten, dat ook op vlieggebied de strijd vao projectiel en pantsering zal aanbreken. Zijn in het voorgaande in hoofdzaak technische mogelijkheden besproken, het spreekt welhaast vanzelf dat naarmate het vliegtuig volmaakter wordt het tactisch en strategisch gebruik ervan veran deren zal. In de op aviatisch gebied vooruitstrevende landen zien we reeds nu een onafhankelijke luchtmacht, en het is een aan zeker heid grenzende waarschijnlijkheid, dat binnen afzienbaren tijd ook in de overige staten met een eenigszins meetellende weermacht naast een leger en een vloot ook een op zich zelf staande luchtmacht zal ontstaan. En reeds nu is het bedrijf zoo veelomvattend, dat ook in dit nieuwe onderdeel der weermacht, zoo goed als in het leger en bij de marine, specialisatie een gebiedende eisch is. Last, but not least zij vermeld, dat aangezien de verbinding on derling en met den grond van zich in de lucht bevindende vlieg tuigen, zoowel civiele als militaire, van zoo'n primair belang wordt geacht, dat verwacht wordt, dat de toepassing van radio op nage noeg elk vliegtuig civiel zoowel als militair, binnen betrekkelijk korten tijd een voldongen feit zal zijn. 417

Indisch Militair Tijdschrift | 1929 | | pagina 37