biz. 60: „Fiir die Fliegerkrafte gibt es keinen Grenzschutz, keine Grenzbefestigungen, keine Flusz- und Gebirgsabschnitte. Sie sind in der Lage, sofort den Krieg zu beginnen. Voraussetzung dafür ist, dasz sie dauernd mobil sind"- blz. 63: „Ein solcher Wechsel ist, das die Geschwader mit einem groszen Kraftwagenpark ausgerüstet sind und die Flugzeuge. We behoeven zoo'n volledig uitgeruste vliegtuigafdeeling slechts te vergelijken met een compagnie of batterij, om te zien dat zij een kapiteins-commando meer dan waard is. Uit bovenstaande volgt vanzelf dat de commandant van een vliegtuiggroep, een samen voeging van drie vliegtuigafdeelingen, den hoofdofficiersrang, behoort te bekleeden. Onmiddellijk in het oog springend is wel het aantal officieren- Zoo zullen bij een verkenningsafdeeling van 6 toestellen.. 12 officieren (6 vliegers 6 waarnemers) ingedeeld zijn, een- aantal dat bij de infanterie slechts bij een geheel bataljon wordt aangetroffen. Zoo worden aan den commandant dezer afdeeling in tactisch opzicht veel hooger eischen gesteld dan aan een kapitein compagniescommandant. Ook uit hoofde der veelzijdigheid van zijn commando, in verband met de reeds opgesomde verscheidenheid van personeel en materieel, is de verantwoording van dezen afd. cdt. veel grooter. Maar men vergeet deze dingen gemakkelijk en staart zich blind op onze huidige onvolledige en onvoldoende afdeelingen, alle gecommandeerd door luitenants. De rang van majoor, in Engeland verleend aan. den commandant van een squadron (3 maal 4 vliegtuigen), is geen te hooge erkenning van de plichten en aanspraken, gesteld aan den commandant van een verkenningsafdeeling. Nemen we nu nog even de vliegschool in beschouwing. Bij de R. A. F. zien we een luitenant-kolonel of kolonel als commandant; bij onze L. A. een luitenant of kapitein. Ook hier dus een groot verschil. Nu is inderdaad een Engelsche vliegschool wel grooter dan die der L. A doch de mate van verantwoording voor wat betreft het menschenmateriaal is bij de laatste daarom niet min der. Brengen we daarbij nog in het geding de materieele verant woording (we noemen slechts voor een waarde van acht ton aan toestellen), dan kunnen we tot geen andere conclusie komen dan dat ook hier den commandant den hoofdofficiersrang toekomt. De betrekking van Hoofd Vliegdienst wordt hierboven niet vermeld. Dit geschiedt met opzet, omdat o. i. deze betrekking gekunsteld is, en bestemd om te verdwijnen. De bezigheden van H. V. D. bestaan in werkelijkheid voor het overgroote deel uit die van een groepscommandant, terwijl hij voorts optreedt als adviseur van den Cdt. L. A., in vliegtechnische zaken. Logisch zal het dus zijn bij de benoeming der groepscommandanten deze betrekking op te heffen en dan een daarvoor geschikte oudere 422

Indisch Militair Tijdschrift | 1929 | | pagina 42