vliegenier als vliegadjudant toe te voegen aan den Cdt. L.A., om dezen in vliegtechnische zaken die niet rechtstreeks de groepen betreffen, te kunnen bijstaan. Aldus komen we tot vier hoofdofficiersrangen, n. 1. Commandant L. A. (kolonel) Groep 1. Groep 2. Vliegschool. majoor of lt. kol. majoor of lt. kol. majoor of lt. kol. We hebben nu nog slechts het tactische deel der L. A. op het oogde technische afdeeling, bestaande uit fabriek, montage era magazijn, vormt eigenlijk een daar naast staand geheel, dat we liever niet onder het L. A.-commando zien, doch evenals b. v. P. W. en A. C. W. direct onder den Inspecteur van het wapen. Het is trouwens niet onwaarschijnlijk dat in de toekomst anciën- niteitsverschillen geen andere oplossing overlaten. Het bureau van den Inspecteur Militaire Luchtvaart ware dan uit te breiden met een officier-vliegenier en een officier-ingenieur. Hier dient nog vermeld, dat voor wat betreft de sterkte der L. A. rekening is gehouden met het in 1920 voorgestelde minimum, dat, gezien de uitbreiding en belangrijkheid van verschillende andere luchtmachten, zeker niet minder zal zijn geworden. De onmiddellijke doorvoering van een formatie zooals boven omschreven zal natuurlijk aan bezwaren onderhevig zijnde vliegtuigafdeelingen zijn nog niet voldoende uitgerust, de groepen zijn nog niet geformeerd, de officieren-vliegenier zijn nog te jong in anciënniteit, enz. Met het instellen van groepsverband echter zou men bij de oprichting van een vierde vliegtuigafdeeling reeds kunnen beginnen. Men bedenke echter dat we hiervoor gesproken hebben van in uitzicht stellenhet gaat er dus om de bij de L. A. dienende officieren reeds thans te laten weten, wat zij te verwachten hebbenwat ze eventueel bij de luchtvaart kunnen bereiken. Het spreekt vanzelf dat een aldaar bereikbaar doel een stimu lans zal zijn voor de bij de L. A. dienende officieren. Alvorens van dit onderwerp af te stappen zouden we nog aandacht willen vragen voor de onderverdeeling van de huidige gevechtseenheid, m.a.w. het verdeelen van een vliegtuigafdeeling in twee of drie patrouilles van elk drie toestellen. Dit komt zoo wel de manoeuvreerbaarheid als de afstootende en aanvallende kracht ten goede, terwijl noch voor kleine zelfstandige opdrachten, noch voor groote, het verband verbroken of gewijzigd behoeft te worden. De in den oorlog bestaande verdeeling der Fransche esquadrille in drie patrouilles, zoomede die der Engelsche squadron in drie flights, zijn ook thans nog gehandhaafd. In het Fransche „Règlement provisoire de manoeuvre de L' Aéronautique, deuxiëme partie", vinden we de verdeeling der escadrille in patrouilles duidelijk aangegeven, zoomede hun 42a

Indisch Militair Tijdschrift | 1929 | | pagina 43