3. 30 MEI 1914. door J. H. WESSELING. Luitenant-kolonel v. d. Generalen Staf, Commandant der Luchtvaartafdeeling. 30 Mei 1914! Een datum van beteekenis in de ontwikkelings geschiedenis van de militaire luchtvaart in Nederlandsch-Indië Op dien dag toch, werd het Gouvernementsbesluit, regelende de instelling van een proefvliegafdeeling voor ons leger bekrachtgd, waarmede tevens officieel de grondslag was gelegd voor de Luchtvaartafdeeling zooals wij die heden ten dage kennen. Opgericht bij wijze van tijdelijken maatregel met een zeer bescheiden personeelsbezetting het evengenoemde besluit stelde de formatie vast op ten hoogste 1 Commandant, 2 officieren en 2 onderofficieren-vliegtuigbestuurder of leerling-vliegtuigbe stuurders, 8 monteurs en 4 Inlandsche helpers is die proefvlieg afdeeling in den loop van 15 jaren geleidelijk uitgegroeid tot een omvangrijk korps met een huidige sterkte van 29 officieren, 4 onderluitenants, 255 militairen beneden dien rang, 32 burger ambtenaren en 306 burgerwerklieden, en bovendien 13 reserve officieren en 11 militieplichtigen. De lezer die belang stelt in de geschiedenis van onze Luchtvaartafdeeling en de wijze waarop zij zich tot haar tegen- woordigen omvang en beteekenis ontwikkelde, zal in de volgende artikelen van dit jubileumnummer, dat dank zij de welwillend heid van de redactie van het i. M. T en de zeer gewaardeerde medewerking van verschillende insiders en gewezen insiders van het korps gepubliceerd kon worden, veel van zijn gading vinden. Hij moge na kennisneming van die artikelen, een idee hebben gekregen van de vele moeilijkheden die overwonnen moesten worden, om in het betrekkelijk korte tijdsverloop dat daarvoor was gegeven, de militaire aviatiek h.t. 1. tot haar tegen woordig peil op te voeren. Een woord van erkentelijkheid en dank aan allen, die dezen opbloei mogelijk maakten en bevorderden, door onverpoosd en onversaagd hun beste krachten aan de zaak te geven, is hier zeker wel op zijn plaats. De door de militaire luchtvaart verrichte pioniersarbeid is mede van onschatbare waarde geweest voor de ontwikkeling van het 388

Indisch Militair Tijdschrift | 1929 | | pagina 4