ding. Behalve artillerie-waarneming en luchtfotografie staan op het programma nog oriëntatie en détailverkenning, beide vakken, die meer speciaal tot het domein van den instructeur in tactiek behooren. Veel verder kan de toegepaste tactische opleiding niet gaan, immers in den regentijd zijn oefeningen met grootere troepenafdeelingen niet mogelijk. Bij de oriëntatie-vluchten wordt West-Java en het Westelijke gedeelte van Midden-Java zoo ver doorkruist als de actie-radius van de beschikbare vliegtuigen het toelaat, eerst in de langzame DH9 toestellen, waaruit de waarneming het eenvoudigst is, later in de snellere Fokkers. De détail-verkenning bepaalt zich tot het vervaardigen van schetsen, o.a. van stationsemplacementen en het oefenen in samenwerking met kleine troepen-eenheden. De volgende periode wordt in beslag genomen door oefeningen in het bommenwerpen, waarvoor zeer gecompliceerde, maar dan ook heel goede richtinstrumenten bij de L. A. aanwezig zijn en in het sihieten met de beweegbare achter-mitrailleurs, terwijl in dezen tijd bovendien het navigeeren met behulp van instrumen ten wordt beoefend. Als eenmaal het groote bombardeer- en schietterrein bij Salatri aan de Zuidkust gereed is gekomen, zal dit tijdperk voor de opleiding van zeer groot belang kunnen worden; voorloopig wordt nog slechts met oefenbommen geworpen op een stuk grond ter zijde van het vliegveld te Kalidjati, en het mitrailleurschieten kan alleen plaats hebben op gronddoelen te Batoedjadjar. De maanden Juli, Augustus en September zijn dan tenslotte gewijd aan oefeningen in samenwerking met troepen bij de ver schillende manoeuvres, waarbij de tactische instructie meer op den voorgrond treedt en op het eind komt als belooning voor alle moeite het examen voor het waarnemers-brevet. Want er bestaat ook nog zoo iets als een grondopleiding en om te laten zien dat de dagtaak des leerling-waarnemers wel gevuld is, meen ik het beste te doen, het lesprogramma gedurende het eerste tijdvak te laten volgen, wanneer men door den aard der practische oefeningen zich vrijwel steeds aan het rooster kan houden. Het is een ervaring van jarenlang, dat bij de verdere opleiding voortdurend lesuren geruild moeten worden, terwijl er bij de somtijds langdurige detacheeringen en meerdaagsche oefeningen van theoretisch on derwijs natuurlijk geen sprake kan zijn een omstandigheid, die overigens den H. H. waarnemers niet al te zeer bedroeft. lste tot 4de maand. MAANDAG, (geen vliegen). 7—8. Theorie Radio. 89. Seinen en sounderen. 432

Indisch Militair Tijdschrift | 1929 | | pagina 52