Indien ik mij niet vergis, dateert het medevliegen van passagiers met tactische opdrachten in Indië van het jaar 1917. Eerst toen kon men, na de komst der Amerikaansche verkenningsvliegtuigen, dé bruikbaarheid van landvliegtuigen in de tropen voor militaire doeleinden bewezen achten en bij de legermanoeuvres in het Cheribonsche verrichtten dan ook twee waarnemers, de kapitein van den Gen. Staf J. Beumer en de 1ste luitenant der Artillerie L. J. C. Bakker de eerste luchtverkenningen. Van een eigenlijke opleiding was nog geen sprake geweest en de Kapt. Beumer had gedurende de maand van voorbereiding bovendien nog tal van werkzaamheden als lid van de Permanente Spoorweg-commissie te verrichten. Toch lijkt het mij niet onaardig, uit het Weten schappelijk Jaarbericht van 1917 het korte stukje over te nemen, dat op deze gebeurtenis betrekking heeft „Den 24sten September vlogen twee toestellen van Ardjawinan- goen in Zuidelijke richting ter verkenning van den opmarsch der Zuidpartij. Vroeg in den morgen had het geregend, doch om 7 uur was de lucht helder met dreigende wolken, uit het Z. O. aandrijvende. De toestellen vlogen niet in escadrilleverband wel werd voor de opstijging bepaald, dat op de rechterhand gevlogen zou wor den, d.w.z. om botsingen te voorkomenzoowel in de lucht als bij het landen, zouden de bestuurders alleen rechtsche wendingen maken. Gedurende ruim 2 uur vliegende, waarbij de helft van den tijd aan de eigenlijke verkenning besteed werd, was het effect op de ageerende troepen groot te noemen. Voor het eerst had een belangrijk deel van het Ned.-Indische Leger vliegmachines bij de oefeningen gezienbovendien was dit de eerste keer, dat de vliegdienst aan de manoeuvres deelnam. Het resultaat van de verkenning op den eersten dag van één der waarnemers was zoodanig, dat in werkelijkheid de Comman dant der Noordpartij genoegzaam op de hoogte zou zijn gebracht van de plannen, sterkte en opmarsch van de tegenpartijde vlieg- afdeeling was echter neutraal en bracht alleen rapport uit aan den Chef van den Generalen Staf. Den volgenden en laatsten dag werd niet zoo lang verkend doch brachten de beide waarnemers voldoende berichten binnen, ondanks de pogingen der troepen om inzicht van boven te ondervangen door in de schaduw der boomen langs de wegen te loopen öf stil te staan". Van luchtwaarneming hooren wij in de volgende jaren niets meer. Tot in '19, met de aankomst van moderne vliegtuigen en op moderne wijze getraind personeel het nieuwe stadium voor de Indische „Proefvliegafdeeling" intreedt. Even later, in 1920 wordt bij ontwerp-organisatie de oprichting van een waarnemers- 435

Indisch Militair Tijdschrift | 1929 | | pagina 55