door het draaiingsgebied van de bladen van de luchtschroef. Hier uit volgt dat de mitrailleurs niet vrij mogen vuren, daar anders de schroefbladen getroffen, en bij veel treffers stukgeschoten zou den worden. Deze mitrailleurs worden met behulp van een afvuurinrichting (waarover straks nader) zoodanig gecommandeerd, dat slechts een schot kan afgaan wanneer juist een schroefblad het verlengde van de zielas is gepasseerd. Hieruit blijkt dat, hoewel de schoten elkander heel vlug opvolgen, er feitelijk geen sprake is van auto matisch vuur doch van een zeer snel vuren schot voor schot. De naam band mitrailleur wijst erop, dat de mitrailleur gevoed wordt door een band. Deze bevat 400 patronen, en wordt in een daarvoor bestemde trommel in het vliegtuig, onder den mitrailleur, geborgen. Tijdens het schieten wordt het leege deel van den band gevoerd in een ander gedeelte van dien trommel, terwijl ook de hulzen in een bepaalde ruimte opgevangen worden. De trommel mitrailleur is het wapen van den waarnemer of van den mitrailleurschutter, (we beschouwen alleen tweeper soonstoestellen). Deze mitrailleur wordt gemonteerd op een draai baren ring, welke om den schutter heen op den bovenkant van diens zitplaats bevestigd is, zoodat de mitrailleur om een verticale as naar alle zijden kan worden verplaatst. Tevens is er nog een opstand op dien ring waardoor het wapen omhoog of omlaag versteld kan worden, terwijl tenslotte tusschen den mitrailleur en zijn voetstuk een soort cardanbevestiging aangebracht is, welke beweging in alle richtingen ongeveer om het zwaartepunt toelaat. Deze mitrailleur wordt gevoed door een trommel, welke 47 patro nen bevat. Het is duidelijk dat het verwisselen van trommel phasen geeft van niet-gevechtsklaar zijn, waarom het van belang is het aan tal patronen per trommel groot te nemen. Echter zijn er practische eischen gewicht, handzaamheid, welke een grens stellen. Toch mag gezegd worden dat het getal 47 vrij laag is. De Lewis-trommel bevat b. v. 97 patronen. Onnoodig verder op te merken dat de reservetrommels, 8 stuks, zoodanig in het vliegtuig opgeborgen moeten worden, dat het ver wisselen zoo snel mogelijk kan geschieden. De hulzen worden niet opgevangen; zij vallen of op den bodem van het vliegtuig of over boord. In plaats van één mitrailleur kan men er ook twee aan elkander gekoppeld op den ring plaatsen. Men heeft dan een dubbele vuur kracht, dan wel een reserve-mitrailleur, voor het geval er een on klaar mocht worden. Het nadeel hiervan is echter dat de handbaar heid sterk vermindert. De luchtstroom is n. 1., vooral bij de moderne, snellere vliegtuigen, zoo sterk dat het manoeuvreeren en richten met den mitrailleur zeer moeilijk is, hetgeen bij gebruik van twee natuurlijk nog bezwaarlijker wordt. Velen geven daarom de voor- 440

Indisch Militair Tijdschrift | 1929 | | pagina 60