Afvuurinrichtingen. Reeds werd vermeld dat gelijktijdig met de mitrailleurs afvuur inrichtingen van het type „Constantinesco" werden ontvangen. Het zou ons te ver voeren hiervan een complete beschrijving te geven. Wij volstaan derhalve met mede te deelen dat het principe van deze inrichting berust op het overbrengen van beweging met behulp van vloeistof (olie) onder druk. Aan beide einden van een leiding is een zuiger aangebracht. De eene zuiger wordt door een excentriek van een draaiend motoronderdeel in beweging gebracht. Om nu den anderen zuiger, die werkt op den trekker van den mitrailleur, in werking te brengen, wordt de olie in de leiding, door een druk- reservoir, onder druk gebracht door het drukken op een hefboom, welke aan den stuurstok is bevestigd. Wijl de vloeistof niet samen drukbaar is, heeft het indrukken van den zuiger door den motor het uitdrukken van den anderen zuiger tengevolge, waardoor het schot afgaat. Om het vuur te doen ophouden wordt de hefboom losgelaten, waardoor de pulsaties niet meer op den anderen zuiger worden overgebracht, maar een uitweg vinden in een apart ge deelte van het reservoir. Zooals gezegd berust het principe op de onsamendrukbaarheid van vloeistof. De uiterste zorg is dan ook vereischt dat er geen luchtbel ergens in de leiding komt, want dan is de werking niet verzekerd. Een ander nadeel is dat het drukreservoir steeds met de hand bijgesteld moet worden. Laat men dit na dan bestaat er veel kans dat men in kritieke oogenblikken niet kan vuren. Het grootste nadeel is echter, dat na het indrukken van den hefboom een paar seconden verloopen, voordat het eerste schot afgaat. Dit is in een luchtgevecht niet toelaatbaar, aangezien men normaal den tegenstander slechts enkele seconden in het vizier kan krijgen, zoodat het absoluut noodzakelijk is om onmiddellijk vuur te kunnen geven. Zoodra men dan ook na ontvangst van een serie Fokkervliegtui gen tevens de beschikking kreeg over de z. g. Fokkerafvuurinrich- ting, werd dit nieuwere systeem met de Constantinesco vergelijkend beproefd. Deze Fokkerafvuurinrichting is geheel mechanisch. Door middel van tandwielen en stangen wordt de beweging van den motor en dus van de schroef op de afvuurinrichting van den mitrailleur overgebracht. De bij de Constantinesco vermelde bezwaren komen hierbij niet voor. Door het inschakelen van een koppeling begint het wapen onmiddellijk te vuren. Deze afvuurinrichting is ongetwijfeld uitstekend en na enkele wijzigingen in de uitvoering zal ze op al onze gevechtsvliegtuigen worden aangebracht. Naast de bovenvermelde afvuurinrichtingen, welke ten behoeve van de mitrailleurs van den bestuurder dienen, bestaat er nog een 442

Indisch Militair Tijdschrift | 1929 | | pagina 62