Draaibaar om dit voetstuk en niet een soort parallelogram daaraan verbonden is de korrel aangebracht, welke bovendien nog op en neer beweegbaar is. Tegenover de korrel en door het parallelogram daaraan bevestigd, bevinden zich een paar windvaantjes. Richt men nu den mitrailleur in den luchtstroom, welke buiten boord van het vliegtuig staat, dan wordt door de windvaantjes de beweegbare korrel in de vliegrichting geplaatst en zoodoende automatisch de bij de eigen snelheid behoorende zijdelingsche correctie gegeven en wel zoodanig dat het verlengde van de zielas achter het doel gericht is. Het zal duidelijk zijn dat het windvaanvizier theore tisch slechts voor één bepaalde snelheid geldt. Tot dusver hebben we alleen beschouwd de eigen beweging. Maar ook het doel verplaatst zich meestal. Het effect hiervan is voor den schutter-bestuurder en den schutter-waarnemer echter gelijk, en het probleem is hetzelfde als voor een schutter op den grond, die b. v. moet vuren op een zich voortbewegend doel. Om den benoodigden „voorhoudhoek", d. i. de hoek die men vóór het doel moet richten, te kunnen geven, wordt normaal gebruik gemaakt van het z. g. ringvizier. Dit bestaat uit een klein cirkeltje als ver vanger van de gebruikelijke vizierkeep, en daaromheen één of twee concentrische cirkels. Al naar gelang van de richting van het doel, loodrecht op de vuurrichting staat dan wel een kleineren hoek daarmede maakt, wordt gevuurd als het doel zich op den buitensten eb kei dan wel dichterbij het middelpunt bevindt. De straal van den cirkel moet uiteraard overeenstemmen met de snelheid van het doel; evenals bij het windvaanvizier, moet ook voor dit geval worden vol staan met een gemiddelde waarde. Een andere moeilijkheid is nog dat de afstand van het oog van den schutter tot aan het ringvizier niet constant is. Uit een en ander blijkt wel dat de richtmiddelen slechts zeer gebrekkige hulpmiddelen zijn. Alleen veel oefenen kan hier baat biengen. Naar verluidt prefereeren verschillende Amerikaansche bestuurders een gewone jachtgeweerloop. De voorhoudhoek wordt dan in de praktijk gevonden, zonder dien evenwel met hulpmid delen vast te leggen. Ter vervanging van het ringvizier is voor den bestuurder een richtkijker in den handel gebracht. Bij de L. A. zijn een 12-tal van deze instrumenten aanwezig. Deze kijker geeft geen vergroo ting. Op de voorste lens zijn een kruisdraad en eenige concentrische cirkels aangebracht. Het gebruik is vrijwel gelijk aan dat van het ringvizier. Als vizierlijn doet hierbij dienst de optische as. Een vooideel van dezen kijker is dat de oogafstand er minder toe doet, aangezien de richthoek hierdoor niet verandert. Als nadeelen worden genoemd vermindering van het gezichtsveld door den wand van den kijker, en het eventueel vuil worden van de voorste lens, waar door het beeld vertroebeld wordt. 444

Indisch Militair Tijdschrift | 1929 | | pagina 64