Mitrailleur-camera Ter beoefening van en controle op het richten en als hulpmid del bij een schijnluchtgevecht worden mitrailleur-camera's gebezigd- De wijze van uitvoering is velerlei. Men heeft instrumenten welke op een gewonen mitrailleur bevestigd worden en door middel van een fotografisch beeld de richting op bepaalde momenten registree- ren. Of wel de camera is gebouwd als een mitrailleur en vraagt dan ook een behandeling, zooveel mogelijk overeenkomend met die van den mitrailleur. Dit laatste is het geval met het Fransche type, Horocine, dat bij de L. A. in gebruik is. De uitvoering is tweeledig; eenerzijds een bestuurderscamera, welke bevestigd en bediend wordt als een Vickers bandmitrailleur; daarnaast een camera voor den waarnemer, welke behandeld wordt als een Lewismitrailleur. In de camera's wordt de gewone normaalfilm gebruikt. Bij het „schieten" draait het mechanisme door middel van een van te voren opgewonden spiraalveer, en de beelden van het doel kunnen na het ontwikkelen nagegaan worden. Op de film wordt tevens een kruisdraad met concentrischen cirkel gefotografeerd, hetgeen de controle van den juisten voorhoudhoek vergemakkelijkt. Bovendien wordt naast het beeld van het doel nog dat van een klok met seconde-, minuut- en uurwijzer verkregen. Deze vernuftige inrichting maakt het mogelijk om bij een imitatie-luchtgevecht na te kunnen gaan, wie van de twee deelnemers het eerst een gericht schot op zijn tegenstander heeft afgegeven. Kaliber. Naar aanleiding van de vraag of het wenschelijk zou zijn, mitrail leurs van groot kaliber op de vliegtuigen te gebruiken, een vraag die o. a. in Amerika tot oplossing is gebracht door de aanwen ding van licht (7.5) en zwaar (12.7) kaliber naast elkaar voor den bestuurder zijn het vorige jaar h. 1.1. schietproeven op een tweetal afgekeurde vliegtuigen gehouden met een mitrailleur van 7.7 en een van 12.7 kal. welke laatste daartoe door de Marine beschikbaar werd gesteld. Het resultaat van die proeven pleit naar we meenen ten gunste van de aanschaffing van een zwaar kaliber mitrailleur; op grond van die resultaten zou kunnen worden over wogen den bestuurder naast het kaliber 7.7 de beschikking te geven over een mitrailleur van zwaarder kaliber. Schietoefeningen. De eigenlijke schietoefeningen in de lucht zijn tot dusver wegens allerlei omstandigheden beperkt gebleven tot het schieten vanuit Je waarnemerszitplaats op grondschijven. Dit geschiedt op het schiet- terrein te Batoedjadjar. Het vliegtuig vliegt daarbij op 100 M. hoogte en op een afstand, eveneens van 100 M., langs de schijf, zoodat de waarnemer onder een hoek van 45° omlaag schiet. 445.

Indisch Militair Tijdschrift | 1929 | | pagina 65