10. DE TECHNISCHE DIENST VAN DE LUCHT- VAARTAFDEELING. door H.A. VREEBURG, Luchtvaartkundig hoofdingenieur. Wanneer men zich neerzet, om eenige regelen te schrijven over een dergelijk onderwerp, is, vooral in een jubileumperiode de verzoeking groot, te beginnen met een historisch overzicht van ontstaan, groei, ontwikkeling en consolidatie van den dienst. Ik heb, bij het neerschrijven van het volgende zooveel mogelijk getracht aan deze verzoeking te ontkomen, zoowel omdat de dienst zelve, aan een groot deel der lezers van het I. M. T. een onbe kende is, maar bovendien, omdat de Technische Dienst, een nog niet geconsolideerd onderdeel, van een jonge afdeeling van het leger vormt, welke zelve nog allerminst een volwassen eenheid kan genoemd worden, en l'Histoire d'une bébé, pas interessant wordt, wanneer de betreffende persoon volwassen is en zijn sporen heeft verdiend. Ik zal dan ook mij bepalen, tot het geven van een beschrijving van de organisatie en werkwijze op het oogenblik, misschien met het aanduiden van eenige wenschen voor de naaste toekomst. Bij het lezen van deze beschrijving geve men zich rekenschap, dat op zichzelve dus slechts een periode wordt beschreven, uit de ontwikkelingsgang van den Dienst, de verdere ontwikkeling zal zich moeten aanpassen aan de ontwikkeling van de Lucht- vaartafdeeling zelve. De organisatie van de Luchtvaartafdeeling is op het oogenblik zoodanig, dat de werkzaamheden zijn verdeeld naar hunne aard over verschillende diensten, ongeveer zooals aangegeven in schema I. De eenige dienst waar het per slot van rekening om gaat, is de Vliegdienst, of eigenlijk gezegd, de Vliegtuigafdeelingen van den vliegdienst, alle andere onderdeelen, of Diensten, zooals men ze bij de Luchtvaartafdeeling noemt, zijn hulpmiddelen, om te zorgen, dat de Vliegdienst op zoo goed mogelijke wijze functio neert en gebruikt kan worden. De Technischen Dienst van de Luchtvaartafdeeling nu, is be stemd voor de voortbrenging, herstelling, wijziging en instandhouding van het materieel der Luchtvaartafdeeling, alsmede voor de voorberei- 448

Indisch Militair Tijdschrift | 1929 | | pagina 68