dingen ten aanzien van aanschaffing, aanmaak en instandhouding van dit materieel, een en ander, voor zoover deze werkzaamheden in verband met daartoe vereischte bijzondere technische kennis niet aan de andere technische diensten der Luchtvaartafdeeling ten deel moeten vallen het bestudeeren van alle technische onderwerpen voor de Luchtvaartafdeeling van belang, zoomede het c. q. beproeven en practisch toepassen van nieuwe vindingen op luchtvaartgebied het geven van technische adviezen en hulp inzake oplegging en onderhoud van het materieel in het magazijn der Luchtvaart afdeeling de opleiding van leerlingen ten behoeve van den Technischen Dienst en c. q. van andere diensten der Luchtvaartafdeeling. Daarnaast kunnen werkzaamheden voor andere wapens en diensten van het leger, voor andere departementen, voor instel lingen van liefdadigheid, voor militaire sociëteiten en andere inrichtingen tot nut van het leger en voor particuliere instellingen en personen worden verricht. De hoofdtaak van den Technischen Dienst der Luchtvaartaf deeling, omvat alle werkzaamheden, noodig om den Vliegdienst te voorzien, van gebruiksklare vliegtuigen (en motoren) en me dewerking tot het gebruiksklaar houden van dit materieel, hoewel het vanzelf spreekt, dat deze hoofdtaak, in de praktijk gesplitst is, in een groot aantal diverse werkzaamheden, waartoe in de organisatie van den Technischen Dienst verschillende organen zijn opgenomen. Een beschrijving van den Technischen Dienst kan ik danook niet beter geven, dan aan de hand van een schema, van de or ganisatie van dien dienst, en een bespreking van elk van hare onderdeelen (zie schema II). Het Hoofd van den Technischen Dienst, is voor zijn dienst verantwoordelijk aan den Commandant der Luchtvaartafdeeling, de betreffende reglementen zeggen verder o. a. Hij is verantwoordelijk voor den goeden gang van het bedrijf en voor de naleving van het veiligheidsreglement, draagt zorg voort durend op de hoogte te blijven van den vliegtuigbouw en van alles wat daarmede samenhangt, hij is verantwoordelijk voor den toestand van het bij de Luchtvaartafdeeling in bedrijf te stellen materieel, en draagt zorg voortdurend van den toestand op de hoogte te blijven, door inspectie van de vliegtuigen hetzij op eigen initiatief, hetzij op verzoek van den Commandant Vlieg dienst, regelt de opleiding van tewerk gestelde leerlingen etc. hij stelt vast de maximum en minimum voorraden in de maga zijnen der Luchtvaartafdeeling op te leggen, van alle goederen, voorzoover zij bij verschillende diensten in gebruik zijn, beoor deelt bestedingsvoorstellen en beslist of in behoefte zal worden 449

Indisch Militair Tijdschrift | 1929 | | pagina 69