4. EEN EN ANDER UIT DE WORDINGSGESCHIEDENIS VAN DE LUCHTVAARTAFDEELING. I Vóórgeschiedenis (met 5 foto's). In de maand October 1910 diende de bij de Technische Hoogeschool te Delft gedetacheerde 2de Luitenant der Artillerie, H. ter Poorten, die in de maand Sept. tevoren zijn brevet als balloncommandant had behaald, een rekest in om in het buitenland tot vliegenier te mogen worden opgeleid. Aangezien--zooals hem mondeling werd medegedeeld nog heelemaal niet te voorzien was, of de vliegerij wel ooit eenig militair nut zou opleveren en omtrent een dergelijke opleiding den Minister van Koloniën geen gegevens ten dienste stonden, werd afwijzend op dit verzoek beschikt, doch aan verzoeker te kennen gegeven, dat hem desgewenscht een half jaar buitenlandsch verlof zou worden verleend, teneinde zich voor eigen rekening en op eigen risico in de vliegkunst te bekwamenhem zou dan een gratificatie van f 1000.als tegemoetkoming in de kosten worden tegoed gedaan. Lt. ter Poorten accepteerde dit verlof en trok nog in November 1910 naar het buitenland op zoek naar een vliegschool. welke hem op redelijke voorwaarden voor het internationaal brevet zou willen opleiden, hetgeen eindelijk gelukte bij de kortelings op gerichte Belgische Maatschappij „Aviator", gevestigd te Antwerpen. Genoemde maatschappij was in het bezit van één toestel type Farman met 50 P.K. Gnome-motor en één leertoestel, voorzien van een .35 P.K. Argusmotor en had toestemming om gebruik te maken van het particuliere vliegveld van Baron P. de Caters nabij St. Job in 't Goor op 15 KM. van Antwerpen gelegen. Behalve een president, verschillende vice-presidenten, enz. had de maatschappij nog in haren dienstéén chef-piloot-instructeur, één mécanicien en één chauffeur. De instructeur was sinds eenige weken gebreveteerd, hetgeen in dien tijd wilde zeggen dat hij een gesloten circuit van 5 K.M. lengte had afgelegdandere eischen werden toen niet gesteld. De opening van de vliegschool was op een dag in December vastgesteld de 4 ingeschreven leerlingen arriveerden 's morgens in St. Job en nog denzelfden middag namen de lessen een aan vang, na 20 minuten echter eindigende met den dood van den instructeur als gevolg van afglijden in een bocht. Het toestel werd totaal vernield, zoodat te voorzien was, dat de opleiding voor langdurigen tijd zou worden stopgezet. 390

Indisch Militair Tijdschrift | 1929 | | pagina 6