voorzien door eigen aanmaak, danwel door bestelling, een en ander natuurlijk volgens door reglementen te stellen regelen. Hij controleert en waarmerkt persoonlijk alle ontwerpen en teekeningen in de teekenkamer vervaardigd. Onder het hoofd van den Technischen Dienst zijn werkzaam le. De bedrijfsleider der werkplaatsen; 2e Het kantoorhoofd van de Technische Administratie: 3e. De werktuigkundige voor Magazijnszaken, terwijl door den Commandant Vliegdienst doorloopend ter zijner beschikking wordt gesteld, een vliegenier bestemd voor het invliegen der vliegtuigen. De werkplaatsen. Verreweg het voornaamste deel van den Technischen Dienst wordt gevormd door de werkplaatsen, welke staan onder een Ingenieur-Bedrijfsleider, voorwat het hooger personeel betreft bijgestaan door 1 ingenieur adjunct-bedrijfsleider, twee werk tuigkundigen en het hoofd van den teekenkamer. De werkzaamheden bestaan in hoofdzaak in het herstellen c. q. bedrijfsklaar maken van vliegtuigen en motoren, het ge deeltelijk vervaardigen van magazijnsvoorraden, en het herstellen van uit het magazijn verwisselde artikelen. Tevens werd in de laatste jaren op zeer beperkte schaal overgegaan tot het ver vaardigen van eenvoudige vliegtuigen Het is over het algemeen gebleken, dat, door de relatief geringe kosten van werkvolk, in verband met het betrekkelijk groot percentage handwerk aan vliegtuigonderdeelen voorkomend, het economisch is, een groot deel van de benoodigde onderdeelen hier te lande aan te maken. Bovendien komt deze aanmaak tegemoet, aan een deel der bezwaren welke zich, door de afgelegen ligging van Indië en de voor een Rijksbestelling altijd omslachtige en veel tijd vorderende wijze van aankoop, bij een bedrijf als de Luchtvaartafdeeling, met hare duizenden onderdeelen en materialen, voordoen. Capaciteit. Het behoeft danook geen verwondering te baren, dat de tech nische inrichtingen, zijn uitgegroeid tot een grootere vervolmaking, dan bij een Luchtvaartafdeeling van denzelfden omvang in Europa noodig zou zijn. Desniettegenstaande, maakt het dikwijls den indruk dat de capaciteit nog onvoldoende is, vooral, wanneer zooals van tijd tot tijd voorkomt, onverwachte eischen aan het bedrijf worden gesteld. Men verlieze echter niet uit het oog, dat, wil men de econo mie van een dergelijk bedrijf niet algeheel teloor laten gaan, de capa citeit moet zijn ingesteld op de gemiddelde behoefte, zoodat automatisch, in tijden van veel werk (veel breuk, tegenvallers in 450

Indisch Militair Tijdschrift | 1929 | | pagina 70