de regel, dat elke werkorder, voordat zij naar de werkplaatsen gaat, in behandeling wordt genomen in het werkbureau, waar de betreffen de werktuigkundige alle gegevens verzamelt, zooals teekeningen en voorschriften, materiaal naar kwaliteit en hoeveelheid bepaalt, en zich vergewist van de aanwezigheid, danwel de eerste stappen doet om tot aanschaffing te geraken. De werkorder komt dus pas in de werkplaats nadat zij geheel is uitgewerkt; de werkmeester wordt tot aan de grens van het mogelijke, van alle administratie ontlast, teneinde hem in de gelegenheid te stellen een goed doorgevoerde controle op zijn werkvolk uit te oefenen. Zooals uit het organisatieschema blijkt, is het bedrijf eigenlijk gesplitst in twee deelen, door toevallige omstandigheden momen teel in drie deelen. De motorafdeeling met proefbanken staat onder het directe toezicht van den adjunct-bedrijfsleider, welke tevens belast is met het algemeen toezicht op de teekenkamer. De afdeeling metaalbewerking en de instrumentmakerij, res sorteeren onder een werktuigkundige, de houtbewerking, reparatie inrichting en de montageafdeeling, onder den anderen werktuigkun dige. Het resteerende deel der werkplaatsen, in casu de afdeeling controle, met daaraan tijdelijk verbonden het fabrieksmagazijn, behoort onder het directe toezicht van den bedrijfsleider en adjunct-bedrijfsleider. Door het groote belang van een nauwkeurige afwerking van onderdeelen van vliegtuigen en motoren, is een uiterst scherpe controle zoowel op materiaal als op de afwerking noodig. Bin nen de grenzen van de beschikbare middelen, is getracht deze contröle zoo compleet mogelijk te doen zijn, op de volgende wijze. Een werkstuk verlaat een werkplaats eerst nadat de werkmeester zelve zich van de deugdelijkheid der bewerking heeft overtuigd, en gaat zonder uitzondering naar de contröle-afdeeling, dus ook wanneer het nog andere bewerking moet ondergaan, waar het, aan de hand van teekeningen etc., zorgvuldig wordt gecontroleerd. Moet het in andere werkplaatsen nog een bewerking onder gaan, zoo herhaalt zich dit bij elke bewerking, is het artikel gereed, en goed bevonden, dan wordt het voorzien van zijn stuk nummer, c. q. merken, en daarna afgewerkt (Duco, vernis, verf) en vervolgens wederom via de Contröleafdeeling ingeleverd in het Magazijn der Luchtvaartafdeeling. Het spreekt vanzelf, dat hier de goederen nogmaals worden gekeurd, door een uit een of meer leden bestaande keurings commissie, welke niet aan het Hoofd van den Technischen Dienst, maar direct aan den Commandant der Luchtvaartafdeeling verant- 452

Indisch Militair Tijdschrift | 1929 | | pagina 72