woordelijk is, en eerst na goedkeuring per Proces-Verbaal in den voorraad worden opgenomen. Goederen welke niet voor het Magazijn zijn bestemd, maar bijv ter herstelling door diverse diensten der Luchtvaartafdeeling zijn ingezonden, ondergaan deze laatste keuring niet, maar worden vanuit de Contröleafdeeling direct aan den inzender afgeleverd. Goederen welke, door hun omvang niet naar het controle bureau kunnen worden vervoerd, worden in de werkplaatsen c.q. montageafdeeling gekeurd. Complete vliegtuige welke in de montage zijn opgebouwd worden eerst door den Hoofdmonteur geheel gecontroleerd, ver volgens heheel onafhankelijk hiervan door den betreffende werk tuigkundige. Een slotkeuring heeft dan plaat door den Bedrijfsleider, c. q. zijn adjunct, welke vervolgens zijn bevindingen aan het Hoofd van den Technischen Dienst rapporteert, welke alsdan beslist of het toestel aan den invlieger kan worden overgegeven, in uitzonderingsgevallen nadat hij persoonlijk nog een keuring heeft verricht. De invlieger maakt dan het vliegtuig in de lucht in orde, op de wijze zooals elders beschreven. Bovenstaande beschrijving maakt den indruk van een over dreven doorgevoerde zorgvuldigheid, maar de werkwijze is in de praktijk getoetst en is de eenige welke zoodanig een voldoende mate van zekerheid waarborgt, dat het Hoofd van den Technischen Dienst de verantwoordelijkheid voor het afgeleverde materiaal kan dragen. Het spreekt vanzelf, dat zelfs op deze wijze een 100 °/0 rende ment met vliegtuigmaterieel, niet wordt bereikt, daarvoor is de techniek nog te jong, slechts bestaat de practische zekerheid, dat bij aflevering van vliegtuigen geen defecten zich meer zullen voordoen, welke gevaar kunnen opleveren voor de inzittenden, en dat al het mogelijke is gedaan om defecten te voorkomen. De werkwijze bij herstelling van motoren, is op analoge wijze geregeld. Een motor, welke hetzij wegens een defect, hetzij wegens het behalen van het voorgeschreven aantal vlieguren ter herstelling wordt ontvangen, wordt eerst geheel gedemonteerd en vervolgens schoongemaakt. De onderdeden worden stuk voor stuk gecontroleerd en die welke versleten of defect zijn, verwisseld of hersteld. Zoodra de zekerheid bestaat, dat elk onderdeel op zichzelf aan de te stellen eischen voldoet, wordt de motor aan een montageploeg in handen gegeven, welke hem natuurlijk onder nauwlettend toezicht, monteert en afstelt. Na controle door den hoofdmonteur wordt de motor gemon teerd op een proefbank, waar de verdere mise au point plaats 453

Indisch Militair Tijdschrift | 1929 | | pagina 73