heeft, en zoodra een onberispelijk draaien is bereikt, het vermogen, benzineverbruik etc. bij verschillend aantal toeren wordt bepaald. Deze laatste afnameproeven hebben plaats onder het persoon lijk toezicht van den adjunct-bedrijfsleider. Eerst wanneer, in alle opzichten bevredigende resultaten zijn verkregen wordt de motor gedemonteerd, schoongemaakt, en na een laatste contröle in het magazijn ingeleverd. Ook in de andere afdeelingen van het bedrijf is de werkwijze, zij het dan aangepast aan hetgeen in een afdeeling verwerkt wordt, dienovereenkomstig geregeld. Het zou mij ver buiten het kader van dit artikel voeren, hier verder op in te gaan, en ik zal danook verder volstaan met bovengenoemde voorbeelden. Personeel. Het personeel en de personeelvoorziening bij de Luchtvaart- afdeeling als geheel, wordt elders behandeld. Ik kan dus voor wat de werkplaatsen betreft, volstaan met het aangeven van eenige algemeene principes waarop de personeel formatie berust. De leiding, in casu de B. L. en Adjunct B L zijn ingenieurs, het verband tusschen de bedrijfsleiding en de werkplaatsen, de dienst van het werkbureau en de teekenkamer zijn in handen van werktuigkundigen en hoofdteekenaar, officieren of burger-ambte naren, met een technische opleiding of ervaring, overeenkomende met middelbaar technisch personeel. In de werkplaatsen wordt over het algemeen gewerkt met per soneel op de inheemsche arbeidsmarkt op dagloon gehuurd, het Europeesch Vliegtuigmakers- en Monteurspersoneel dient uitsluitend voor leiding en toezicht. Hierop maken een uitzondering de motorafdeeling en montageafdeeling, waar een grooter deel der directe werkzaamheden aan Europeesch personeel moet worden opgedragen. De rangen zoowel voor vliegtuigmaker als monteur zijn: Hoofdvliegtuigmaker of monteur Onderluitenant. Voor hun eigenlijke werkkring als toezichthoudend personeel mag eigenlijk alleen het personeel met den rang van Vliegtuig maker of Monteur 2e klasse en hooger in aanmerking worden gebracht, het overeenkomstig personeel in de lagere rangen moet worden beschouwd als bibit voor aanvulling van den hoogeren rang, en vormt, uitsluitend uit het oogpunt van het bedrijf be schouwd, geen onmisbare factor. Ie klas. 2e klas. 3e klas. Hulpmonteur of vliegtuigmaker Soldt, Brig, of Sergeant. Adj Ond. Off. Sergt. Majoor. Sergeant. 454

Indisch Militair Tijdschrift | 1929 | | pagina 74