De totaal sterkte aan vliegtuigmakers en monteurs, bedraagt met inbegrip van de verlofgangers, 2e klasse en hooger 18, 3e klasse en lager 11. De totaal sterkte aan inheemsch personeel is op het moment van dit schrijven ongeveer 300 man. De technische administratie. De Technische Administratie der Luchtvaartafdeeling staat onder een Kantoorhoofd, welke ondergeschikt is aan H. T. D. Deze administratie is belast met: le. Loonadministratie der losse werklieden. 2e. Kostprijsadministratie van de werkzaamheden in het bedrijf. 3e. Inkoopdienst. 4e. Het bijhouden van bestellings- en begrootingsoverzich- ten. 5e. Het geregeld bijhouden van verbruiksstatistieken van alle materieel. 6e. Het beheer en verantwoording der gelden ter goede reke ning. De werkzaamheden onder le, voorzoover zij betreffen losse werklieden niet behoorende tot den Technischen Dienst, en de werkzaamheden onder 6e, geschieden buiten controle van het H. T. D. en het Kantoorhoofd is hiertoe rechtstreeks onderge schikt aan den Commandant der L. A. Voorzoover de werkzaamheden bij andere diensten der L. A. een kostprijsberekening noodig maken, geschiedt eenvoudigheids- halve, deze kostprijsberekening in de kostprijsboekhouding der werkplaatsen De formatie van de Technische Administratie om vat, behalve het Kantoorhoofd, een commies, 5 klerken en eenige daggelders. Bij den Technischen Dienst der Luchtvaartafdeeling is geen commercieele boekhouding ingevoerd. De verschillende onder deden van de administratie vormen dus geen afgerond geheel, en als het ware slechts hulpadministraties, teneinde de in het bedrijf direct benoodigde gegevens, te kunnen samenstellen. De verantwoordelijkheid tegenover de rekenkamer van het geheele aanwezige materieel der Luchtvaartafdeeling, berust bij den comptabelen beheerder der magazijnen, en wordt, behalve dan dat het gebruik van kaartsysteem is toegepast, geheel ge voerd volgens de oude voorschriften R. M. B. Zij, die met het beheer der legermagazijnen, zoowel als met de eischen van een zich doorloopend wijzigend reparatiebedrijf voor de luchtvaart op de hoogte zijn, kunnen de bijkans onoverkomelijke moeilijkheden beseffen, welke zich hebben voorgedaan, toen men voor het probleem stond, een werkwijze te vinden, welke aan beider eischen tegemoet kwam. 455

Indisch Militair Tijdschrift | 1929 | | pagina 75