Dank zij het feit der bestaande reglementen, is men, van het standpunt van den magazijnsdienst beschouwd, hierin vrijwel geslaagd; het nieuwe bedrijf heeft zich hierbij moeten aanpassen, en heeft dit slechts kunnen doen door het invoeren van wat ik zou willen noemen bij-administraties, om de bezwaren der R. M. B. zoo veel mogelijk te ondervangen. De werktuigkundige voor magazijnszaken. Een noodzakelijk uitvloeisel van de omstandigheid, dat de magazijnsdienst zich uitsluitend bezighoudt met de oplegging en administratie der bij de L. A. aanwezige goederen, is het instellen van een instantie, welke, namens het H. T. D. de in de magazijnen noodige technische leiding geeft, en de andere noodzakelijke werkzaamheden verricht. De werktuigkundige voor magazijnszaken, is rechtstreeks on dergeschikt aan H. T. D. Hij is belast met samenstellen en bijhouden van stuklijsten, de decimale indeeling van het luchtvaartmaterieel, uitrustings- en ramingsstaten, geeft technische adviezen aan het magazijn betref fende oplegging, onderhoud, nummering en benaming, keuring, herstelling van materieel. Hij adviseert H.T.D. omtrent aanschaf fing, aanmaak, verbruik etc. van materieel en is tevens belast met het laboratorium voor materieelonderzoek. Hij is als regel aangewezen in de keuringscommissie belast met keuring van magazijns- en andere goederen, en is hier voor niet aan H. T. D. maar aan den Commandant der L. A. verantwoordelijk. De kwaliteit en bruikbaarheid van de in de magazijnen der L. A. aanwezige materialen en verwisselstukken, is dus voor een groot deel afhankelijk van zijn kennis en routine, uit den aard der zaak is hij bevoegd, desgewenscht voor speciale keuringen advies van technici uit den T. D. te vragen. Het spreekt van zelf, dat een dergelijke post, alleen naar behooren kan vervuld worden, door iemand met langjarige ervaring in het luchtvaartbedrijf. De invlieger. Wanneer vliegtuigen gereed zijn gekomen, behooren zij in de vlucht te worden beproefd, om te zorgen dat bij aflevering de maximaal mogelijk garantie van goede werking bestaat. Hiertoe wordt door den Commandant van den Vliegdienst, een vliegenier permanent ter beschikking gesteld van het H. T. D. welke werk wijze als voordeel heeft, dat eenerzijds de vliegtuigen worden ingevlogen en afgesteld op een wijze, overeenkomende met de opvattingen van Commandant Vliegdienst, anderzijds de werkzaam heden geschieden, zooals door H.T.D. wenschelijk wordt geacht. 456

Indisch Militair Tijdschrift | 1929 | | pagina 76