De invlieger dient eigenlijk om die defecten en onvolkomenheden, welke noch door werkwijze noch door herhaalde inspectie kunnen worden opgeheven, te traceeren en op te heffen. Zijn voornaamste eigenschappen zullen dan ook moeten zijn gevoel voor de techniek van het vliegtuig en motor, en zoo groot mogelijke routine. Diverse werkzaamheden van den technischen Dienst. In het bovenstaande heb ik in het kort aangegeven de hoofd werkzaamheden van de verschillende organen van den T. D. Toch zijn er nog vele, en zeker niet onbelangrijke punten, waarbij de medewerking van den T. D. wordt vereischt, maar waarvoor geen aparte organen bestaan en die dus naar voorkomende behoefte moeten worden verricht, naast en c. q. boven de bovenomschreven taak. Ie. Buitendienst. Tot eerste taak van den T. D. behoort het verleenen van hulp en advies, bij alle moeilijkheden op technisch en vliegtechnisch gebied, welke zich bij het materieel van den vliegdienst voor doen, het door geregelde inspecties op de hoogte houden van den toestand van het vliegend materieel, en het op verzoek van den Commandant Vliegdienst, tusschentijds inspecteeren, contro leeren en beoordeelen van toestellen en motoren. Reglementair behoort een en ander tot de werkzaamheden van het Hoofd van den Technischen Dienst, maar in vele gevallen is hij verplicht ondergeschikte technici hiervoor aan te wijzen. Weliswaar wordt hij regelmatig door middel van de z. g. tiendaagsche rapporten, waarin alle gegevens omtrent het vliegend materieel, worden vermeld, op de hoogte gehouden, en sedert kort tevens door z. g. defectenrapporten, maar in verband met zijne werkzaam heden is het vrij we 1^ uitgesloten, voldoenden tijd voor dit onder deel van zijn taak uitte trekken, en bovendien op elk gewenscht moment ter beschikking te zijn. Voor deze moeilijkheid zijn twee verbeteringen mogelijkhet bureau van H.T. D. uit te breiden met een ambtenaar, ingenieur of werktuigkundige voor den buitendienst, wiens verhoudingen dus ongeveer analoog met die voor magazijnszaken zouden moeten worden geregeld, maar bovendien is het mijns inziens absoluut noodzakelijk bij elke vliegtuiggroep een officier op te leiden speciaal voor meer technische werkzaamheden. Deze technische officier (in Amerika „Maintaining Officier") zou bij den T. D. kunnen worden gespecialiseerd in alles wat op het in bedrijf houden, herstellen, afstellen en invliegen van vliegtuigen en ander materieel betrekking heeft, en nauw moeten samen werken met den buitendienst van den T. D. Men voorkomt door een dergelijke regeling dat men aan groeps-, c. q. afdeelingscom- 457

Indisch Militair Tijdschrift | 1929 | | pagina 77