mandanten, een combinatie van de volgende eischen stelt, anciënni teit, goed commandant, goed vlieger, goed technicus, welke eischen eigelijk slechts door „Übermenschen" kunnen worden vervuld. 2e. Medewerking bij aanschaffing van vliegtuigmaterieel. De voorbereiding van aanschaffen van vliegtuigen en na aan schaffing van de indienststelling, laat bij de L. A. nog veel te wenschen over. De medewerking van den T. D. hieraan is gering, over het algemeen moeten beslissingen worden genomen op pa pieren gegevens, indrukken omtrent bruikbaarheid, zijn dikwijls onbetrouwbaar en schaarsch. Een vliegtuig behoort in hoofdzaak aan drie stel eischen te voldoen le. Vliegtechnisch, snelheid, stijgvermogen, nuttige last, mania- biliteit, landings- en startmogelijkheid, bewapeningsmoge lijkheid, uitzicht, uitrusting etc. behooren te voldoen aan de eischen, welke het militair gebruik stelt. 2e. Veiligheidseischen, sterkteberekening, behooren van te voren te worden gecontroleerd. 3e. Gebruikseischen, onderhoudskosten, reparatiemogelijkheden, transport, levensduur behooren aan redelijk te stellen eischen te voldoen. Behalve de onder 2 genoemde, is het vrijwel onmogelijk, de eischen op papier vast te stellen, en het is dus noodzakelijk dat aankoop geschiedt door een commissie, waarin zoowel vliegenier, waarnemer en technicus zijn vertegenwoordigd, en dan nog eerst na proefnemingen en persoonlijke aanschouwing. Voor de bestudeering van de onder 2 gestelde eischen het controleeren van berekeningen van toestellen, het beoordeelen van de doelmatigheid en betrouwbaarheid der installatie, en het technisch voorbereiden van indienststellen van materieel, ontbreekt den T. D. een orgaan, een technisch bui eau, belast met deze werkzaamheden. Wel zijn aanwezig een aantal ingenieurs met voldoende ontwikkeling tot het uitvoeren der werkzaamheden maar allen hebben een werkkring welke hun geheele arbeids kracht in beslag neemt. Uitbreiding van de formatie met minstens een ingenieur voor het oprichten van een technisch bureau, is m. i., gezien de groote (ook financieele) belangen, hoogst noodzakelijk vooral gezien de zeer groote teleurstellingen meermalen met het, op de tegenwoordige wijze van bestelling, ontvangen materieel ondervonden. Personeelsopleiding. Ten slotte nog een korte bespreking over het aandeel van den Technischen Dienst in de personeelsvoorziening van de Lucht- vaartafdeeling. 458

Indisch Militair Tijdschrift | 1929 | | pagina 78