Drie van de 4 leerlingen zochten elders een heenkomen, dan wel zeiden de vliegerij vaarwelalleen Lt. ter Poorten, die geen keus had, bleef. Inmiddels was een nieuwe instructeur geëngageerd, nl. een mécanicien, die op de groote Fransche vliegvelden was geweest, doch nooit had gevlogen, zelfs niet als passagier. De lessen be stonden dan ook uit chauffeeren en wat theorie motoren en voorts uit droog-vliegen. Dit laatste had plaats in de gelagkamer van het herbergjegezeten op een krukje met een oude gordijnroede tusschen de knieën als stuurstok, deed men de verschillende stuurbewegingen van den „instructeur" na. Al spoedig begonnen de lessen op het taxitoestel. Na eenige oefening daarin en vooral aan de hand van terreinkennis van het veld, zoodat van alle bulten en glooiingen gebruik kon worden gemaakt, lukte het al spoedig zoo nu en dan los van den grond te komen. En toen de instructeur op den gelukkigen inval kwam om de staart van het toestel met behulp van een voor hamer Ie bezwaren, waardoor hij verwachtte, dat het toestel zou worden „opgepompt", gelukte het inderdaad om eenige vluchtjes in rechte lijn en zelfs met heel flauwe bochten erin te maken. De Antwerpsche pers gaf dan ook eenige enthousiaste berichten over de verrichte prestaties en over de vluchten, welke op OJja 75 centimeter hoogte over honderden meters lengte werden gehouden Intusschen waren er eenige leerlingen bijgekomen o. a. de 2de Luit der Infanterie 0.1. L. Van Wijk, die zich in afwachting van zijn vertrek naar Indië op eigen gelegenheid op de vliegerij had geworpen. Nadat de opleiding zoo eenige maanden was voortgegaan met een gemiddelde vlieg- en rijtijd van nog geen half uur per maand en per leerling, werd ook het laatste toestel op een goeden dag grondig vernield, zoodat het te voorzien was, dat de opleiding zeker voor maanden zou worden stopgezet. De 6 maanden verlof waren bijna verstreken, zoodat het zien liet aanzien, dat de eerste poging van het gouvernement om tot een vliegdienst te geraken, zou mislukken. Eenige weken vóór het verstrijken van den termijn bood de firma L. de Brouckère, gevestigd te Herstal, op aannemelijke voorwaarden aan, de leerlingen van de Mij Aviator over te nemen Aangezien deze nieuw opgerichte maatschappij beter geoutilleerd was, bestond er alle kans op een behoorlijke opleiding. Op verzoek van Lt. ter Poorten stond de M. v. K. hem nogmaals op dezelfde voorwaarden een verlof van 6 maanden toe. Den 3en Aug. 1911 nam de opleiding op het vliegterrein van Kiewit-Hasselt een aanvang en den 30en Aug. d. a v. behaalde Lt. t. P. het inmiddels tot de tegenwoordige eischen opgevoerde internationale brevet, zijnde hij alzoo de eerste gebreveteerde Nederlandsche beroepsofficier.

Indisch Militair Tijdschrift | 1929 | | pagina 7