11. HET INVLIEGEN VAN TOESTELLEN. door J. SWARTJES. Eerste-luitenant-vliegenier. Ieder nieuw uitgekomen toestel en ieder toestel, dat in revisie is geweest, wordt in de montage-afdeeling opgebouwd. Na volle dige montage volgt de keuring door een ingenieur van den Technischen Dienst, welke keuring voornamelijk omvat het zich in goeden staat bevinden van alle fittings, of alle verbindingen goed uitgevoerd en goed verzekerd zijn en of stuur- en bedienings organen gemakkelijk beweegbaar zijn. Hierna wordt het toestel overgegeven aan den invliegpiloot, wiens taak het is het vliegtuig verder af te stellen en den motor en de instrumenten te controleeren. Om dit te kunnen doen moet het toestel gevlogen worden, waar bij als vaste regel geldt, dat iedere eerste vlucht in ballast geschiedt en dat, alvorens te starten, alle stuurorganen en de motor zorgvuldig beproefd worden. Direct na den start geschiedt dit beproeven van de stuurorganen nogmaals ten einde de ge legenheid te hebben het toestel, indien hier iets aan mocht haperen, oogenblikkelijk weer neer te kunnen zetten. De invlieger moet letten op de ligging van het toestel in de lucht; het mag niet overhellen, niet wringen (d.i. steeds uit zijn koers willen gaan, waardoor de piloot genoodzaakt zou zijn om een constante druk op het voetenstuur uit te oefenen) en niet neus- of staart- zwaar zijn. Verder mag het toestel niet trillen, hetgeen een gevolg kan zijn van een niet goed uitgebalanceerde schroef, en mogen de kabels niet te los of te strak gespannen zijn. De motor moet regelmatig loopen, goed functioneeren op beide magneten af zonderlijk, de olie- en benzinedruk mogen niet te laag of te hoog zijn en de water- en olietemperatuur mogen niet te hoog zijn. Verder moet de motor in de lucht op langzaam toeren kunnen blijven doorloopen en moeten alle instrumenten goed aanwijzen. Op den grond wordt nog geprobeerd of de motor wel stopt, indien de benzinekraan gesloten wordt. Dit laatste is een dringende eisch voor de veiligheid, welke bij een even- tueelen carburator-brand in de lucht het leven van vliegenier en passagier(s) kan redden. Immers moet in dit voorkomende geval de benzinekraan gesloten worden en met vol gas getracht worden de brandende hoeveelheid benzine zoo spoedig mogelijk door den motor heen te jagen. 463

Indisch Militair Tijdschrift | 1929 | | pagina 83