Ook op een goed „te landen zijn" van het vliegtuig moet gelet worden; eventueel kan de invlieger bijv. bepalen, dat een zeker gewicht aan vaste ballast meegevoerd zal worden. Na terugkomst op den grond worden alle opgemerkte fouten opgegeven aan den hoofdmonteur van de montageafdeeling en geeft deze bovendien de middelen tot verbetering aan. Bijvoorbeeld- het toestel hangt links over, rechtervleugel 2 slagen minder in valshoek geven; hett oestel is neuszwaar, horizontaal stabilisatievlak aan vóórzijde lager stellenhet toestel trilt, de schroef verwisselen de oliedruk is te laag, 5 pond meer druk geven. Al deze fouten en verbeteringen worden aangeteekend in het vliegtuig- en mo- torboek. Na iedere verbetering volgt wederom een korte vlucht boven het terrein met eventueel opnieuw verbeteren, net zoo lang tot alles in orde is, waarna het toestel ook op een langere vlucht, l'/2 2 uur, beproefd wordt en indien het type vliegtuig er zich toe eigent, eenige stunts als vrille, half-roll en loop uitgevoerd worden. Indien ook nu alles in orde is, wordt het toestel grondig schoongemaakt, nogmaals geïnspecteerd en daarna overgegeven aan de vliegtuigafdeeling. Door den Technischen Dienst is nog een bepaling gemaakt, dat ieder toestel minstens 2 uren door den invlieger gevlogen moet zijn. Ook op den grond volgt na iedere vlucht een grondige inspectie, om fouten, welke in de lucht niet dan wel zeer lastig te constateeren zijn als bijv. een lekke radiateur of een lekke pomp, op te merken. Voor nieuw uitgekomen typen vliegtuigen is het belangrijkste werk van den invlieger het bepalen van de performance. Dit geschiedt door het doen van stijg- en snelheidsproeven, waartoe verschillende zelf-registreerende instrumenten medegenomen wor den. Bepaald worden: het plafond van het vliegtuig, de stijgtijden naar het plafond en naar tusschengelegen hoogten, de maximum horizontale snelheden op verschillende hoogten, de kruissnelheid d. i. de meest economische snelheid en eventueel de startlengte en de uitloop na de landing. Al de proeven geschieden meestal met volle belasting, soms echter ook met een van te voren bepaalde geringe belasting. Door met verschillende snelheden te stijgen en te dalen tusschen 2 bepaalde hoogten en de hiertoe benoodigde tijden op te nemen kan van een toestel de beste klimhoek en de beste daalhoek bepaald worden. Deze gegevens zijn van veel belang om bijv. te kunnen vaststellen of een toestel uit een klein terrein, omgeven door hooge boomen, weg kan komen dan wel of een toestel, op een bepaalde hoogte vliegend en een motor storing krijgend, een op zekeren afstand gelegen landingsterrein nog kan halen. Dat bij deze belangrijke proefnemingen over zeer nauwkeurige instrumenten beschikt moet worden is een vanzelf sprekende eisch. Ook deze instrumenten worden dus zorgvuldig beproefd. Voor hoogtemeters en barographen geschiedt dit onder de luchtklok in de instrumentmakerij, terwijl voor contröle van snelheidsmeters zoo laag mogelijk gevlogen wordt langs een 464

Indisch Militair Tijdschrift | 1929 | | pagina 84