rechtlijnige baan van bekende lengte en wel voor iedere snelheid in 2 richtingen om den factor wind uit te schakelen. De op deze manier voor een vliegtuig verzamelde gegevens worden vooreen goed overzicht in een grafiek uitgezet. Verder invliegwerk is het beproeven van verschillende soorten schroeven, dus het vaststellen welke soort schroef zich op een be paald type toestel voor een bepaald doel het beste eigent. Men onderscheidt nl. stijgschroeven en snelheidschroeven. De eene schroef zal bijv. de beste stijgtijd naar de oorlogshoogte (4000 M.) geven, doch een lage maximum horizontale snelheid, terwijl een andere schroef juist het omgekeerde resultaat zal opleveren. Door verschillende typen schroeven te beproeven en de uitkomsten in één zelfde grafiek vast te leggen, kan men direct de schroef uit zoeken, die beide gestelde doelen het meest nabijkomt een all round schroef dus. Gedurende het jaar 1928 werden in totaal 48 toestellen ingevlogen, gespecificeerd als volgt: 14 nieuwe toe stellen en 34 toestellen, welke in revisie waren geweest. Deze 14 nieuwe toestellen zijn weer als volgt te specificeeren: 4 Avro's (les- vliegtuigen), 5 geheel bij de L. A. gebouwde Havillands (lichte verkenner tevens overgangstoestel), 4 Fokkers C V met E cel (2- zits zware verkenner) en 1 Fokker CV met D cel (2-zits jager-ver kenner). De specificatie van de 34 toestellen, welke uit revisie kwamen is: 9 Avro's 6, Engelsche Havillands type D. H. 9, 4 bij de L.A. gebouwde Havillands, 8 Fokkers type D. C. 1 (2-zits jager-verkenner), waarvan er één bij wijze van proef met een Hispano-Suiza motor werd uitgerust, 3 Fokkers type C IV (2-zits zware verkenner), waarvan er één omgebouwd werd tot een 5- zits transportvliegtuig, 1 Morane Saulnier (lesvliegtuig) en 3 Kool- hovens type F. K. 31 (2-zits jager-verkenner). Gemiddeld werd aan ieder toestel voor invlieger en proefne mingen 4'/4 vlieguur besteed. De belangrijkste proefnemingen gedurende het jaar 1928 waren le Het bepalen van de maximum nuttige last van een Fokker CVE vliegtuig (2-zits zware verkenner), uitgerust met Napier Lion motor van 450 P. K. Onder nuttige last verstaat men het totaal gewicht, dat medegevoerd kan worden aan benzine, olie, vliegenier, waarnemer en militaire uitrusting (mitrailleur, bommen en fotografie artikelen). Bij deze proef bleek, dat het vliegtuig bij een ledig gewicht van 1500 K. G. een nuttige last van 1250 K. G. mede kon voeren, zonder dat het stijg- vermogen te veel afgenomen was; alleen de startlengte was belangrijk toegenomen. 2e Het bepalen van de performance van een C V D vliegtuig (2-zits jager-verkenner) uitgerust met Napier Lion motor van 450 P.K. 3e Het beproeven van een serie schroeven op Fokker CVE en C V D toestellen, uitgerust met een Napier Lion motor van 465

Indisch Militair Tijdschrift | 1929 | | pagina 85